مهدی
تماس با من
پروفایل من
نویسنده (های) وبلاگ مهدی
آرشیو وبلاگ
      م.غنچه ()
شقاق مقعد (فیشر مقعد) نویسنده: مهدی - ۱۳٩۱/٢/٢٢

1.شقاق مقعد (Anal fissure) عبارتست از وجود یک زخم در ناحیه مقعد که معمولا در اثر دفع مدفوع سفت و در برخی موارد برعکس در اثر دفع مدفوع آبکی و حجیم (مثلا بدنبال اسهال) ایجاد میگردد. این زخم اغلب در لبه خلفی مقعد ایجاد میگردد و همراه با درد شدید است.

2.شقاق میتواند در هرسنی بروز کند و حتی در نوزادان نیز دیده میشود.

3.علامت شایع بیماری عبارتست از درد شدید حین دفع مدفوع که میتواند تا مدتی پس از آن نیز ادامه داشته باشد.گاهی دفع چندقطره یا مقدار بیشتری خون روشن نیز همراه با مدفوع مشاهده میگردد .اگر شقاق مزمن شود در انتهای بیرونی آن یک زایده کوچک ایجاد میگردد که در موارد حاد شدن بیماری اندازه آن میتواند اندکی بزرگتر شود.تفاوت دفع خون در شقاق با سایر بیماریها در همین نکته است که در این بیماری غالبا همراه بادرد است.دفع خون در بواسیر(هموروئید) اغلب بدون درد ولی خون روشن است.دفع خون در بدخیمی های روده بزرگ اغلب بصورت مخفی و یا بصورت رگه های خون تیره یا لخته خون تیره در لابلای مدفوع است.

4.تشخیص این بیماری غالبا با معاینه بالینی است و نیازی به روشهای دیگر مانند تصویر برداری وجود ندارد.

5.در درمان میتوان از داروهایی که ملین باشند استفاده نمود. استفاده از مسکن های خوراکی در روزهای اول درمان طبی نقش مهمی در درمان این بیماری دارد.بطوری که اگر با مصرف مسکن درد برطرف نشود امکان موثر بودن درمان طبی به میزان زیادی کاهش می یابد زیرا درد بطور ناخودآگاه باعث اسپاسم اسفنکتر مقعد میگردد که این امرسبب کشیده شدن لبه های زخم شده و مانع بهبود زخم است.بنابر این در روزهای اول درمان طبی حتما داروی مسکن خودتان را به موقع استفاده نمایید. نشستن در لگن آب گرم نیز به تسکین درد کمک می کند.بطور کلی داروهای ملین و مسکن دو رکن اصلی درمان هستند.استفاده از سبزیجات خام و میوه ها ونیز روغن زیتون به عنوان ملین مهم است.از مصرف ادویه جات و غذاهای محرک که حاوی فلفل هستند بپرهیزید. پمادهای موضعی متفاوتی در دسترس هستند لیکن استفاده از وازلین نیز میتواند مفید باشد.لیکن بطور کلی در افرادی که یبوست دارند میزان شکست درمان طبی و عود بیماری بالا است.

6.در مواردی اگر درمان طبی موثر نباشد تزریق سم بوتولینوم(بوتاکس ) میتواند مفید باشد.اما موثر ترین درمان برای این بیماری انجام عمل جراحی است که میتواند در مطب و با بی حسی موضعی انجام شود اما اغلب جراحان بیهوشی عمومی و انجام عمل در بیمارستان را ترجیح میدهند. 

7.بیماریهای متفاوت مقعد میتوانند علائم مشابهی ایجاد میکنند لذا برای تشخیص بیماری مراجعه به پزشک لازم است. یکی از بیماریهایی که میتواند درد شدید در ناحیه مقعد ایجاد کند بروز آبسه (عفونت )در این ناحیه است.درد ناشی از آبسه معمولا مداوم است و حتی بدون دفع مدفوع هم وجوددارد. تب نیز میتواند همراه این عفونت وجود داشته باشد .برخلاف فیشر مقعد که درمان آن جنبه اورژانسی و فوریتی ندارد ،آبسه ناحیه مقعد یکی از فوریتهای پزشکی است و لازم است در اولین فرصت ممکن آبسه تحت عمل جراحی قرار گیرد.

  نظرات ()
براده ها (3) نویسنده: مهدی - ۱۳٩۱/٢/۱٧

چرا برای "غم "و" گناه" از لفظ "کوله بار" استفاده می کنیم؟ مثلا میگوییم "با کوله باری از گناه" یا با "کوله باری ازغم".

به اعتقاد من برای اینکه هردو مورد را باید به "تنهایی"ناراحت به دوش بکشیم!! هیچ کس شریک واقعی غم یا گناه دیگری نمیتواند باشد!!!

  نظرات ()
براده ها (2) نویسنده: مهدی - ۱۳٩۱/٢/۱٥

این "نوشتن" هم عجب حس غریبی است،حتی اگر ندانی چه میخواهی بنویسی. شاید راز پشت سر "ن.والقلم" هم همین نکته باشد. یک جور اعتیاد لذت بخش است.خدایا این اعتیاد را از من نگیر!!!!!

  نظرات ()
براده ها نویسنده: مهدی - ۱۳٩۱/٢/۱٤

امروز روز دنیا بقدری  شلوغ شده است که حتی برای درد دل هم نمیتوانی سر در چاه آب فرو کنی و بغضت را فریاد کنی ....هیچ بعید نیست که در عمق نمور چاه هم چند نفر چادر زده باشند!!!!

  نظرات ()
سنگ کیسه صفرا نویسنده: مهدی - ۱۳٩۱/٢/۱٠

اگر مبتلا به سنگ کیسه صفرا یا عوارض آن هستید و تصمیم به عمل جراحی دارید شاید این متن برای آگاهی شما مفید باشد:

1.علامت معمول و شایع سنگ کیسه صفرا ایجاد درد در ناحیه سردل و سمت راست و بالای شکم است.این درد میتواند خفیف و گذرا ویا شدید و ماندگار باشد.درد معمولا موقعی ایجاد میگردد که بدنبال خوردن یک وعده غذای چرب کیسه صفرا حسابی منقبض شود تا صفرا را وارد روده نماید اما این امر باعث میشود که سنگ موجود در کیسه در ناحیه گردن کیسه صفرا گیر بیافتد و سبب ایجاد انسداد در مسیر صفرا شود لذا درد شدیدی ایجاد خواهد شد.این درد میتواند علاوه بر ناحیه سردل ، به بین دو کتف و یا به شانه راست نیز انتشار پیدا کند.

2.گاهی یک سنگ کوچک صفراوی میتواند از مجرای کیسه صفرا عبور کند و وارد مجرای اصلی صفراوی شود که در این حالت میتواند انتهای تحتانی مجرای اصلی صفرا(CBD) را ببندد. این امر علاوه بر ایجاد درد میتواند باعث ایجاد زردی ویا تب ولرز شدید ناشی از عفونت مجرای صفراوی گردد. از آنجا که انتهای مجرای اصلی صفرا و مجرای لوزالمعده مشترک میباشد این انسداد میتواند باعث تورم لوزالمعده(پانکراتیت حاد) که بیماری به مراتب جدی تری است نیز بشود.

3.تشخیص وجود سنگ در کیسه صفرا با انجام سونوگرافی قطعی میشود. انجام آزمایش خون و بررسی تست های کبدی نیز به پزشک در تشخیص عوارض کمک کننده است.

4.درمان سنگ کیسه صفرا با انجام عمل جراحی ممکن میگردد.این عمل جراحی شامل برداشتن کامل کیسه صفرا همراه با سنگهای درون آن است.برخلاف تصور اکثر افراد عمل جراحی که در آن فقط سنگ ها تخلیه شوند و کیسه صفرا برداشته نشود در موارد بسیار استثنایی انجام میگیرد(مثلا در بیماران قلبی که تحمل عمل جراحی ندارند) و در اغلب قریب به اتفاق موارد در تمام دنیا عمل جراحی کیسه صفرا مساوی با برداشتن کیسه است چراکه از نظر پزشکان وجود سنگ دلالت بر وجود بیماری در جداره کیسه صفرا دارد بنابر این باقی گذاشتن کیسه معادل با ایجاد سنگ مجدد در آینده است.

5.در حال حاضر هنوز درمان دارویی موثر برای سنگ کیسه صفرا وجود ندارد.در سالهای اخیر داروهایی وارد بازار شده اند اما مشکل این داروها این است که ممکن است حتی در موارد اولیه سنگ صفرا را حل نماید لیکن تقریبا در 100% موارد پس از قطع دارو مجددا سنگ در کیسه تشکیل میشود.لذا این داروها نیز در موارد بسیار محدودی مورد استفاده قرار میگیرند.

6.عمل جراحی به روش مرسوم و قدیمی(باز) و یا لاپاراسکوپیک (در اصطلاح ،بسته و به غلط روش لیزری!!) قابل انجام است.البته روش استاندارد فعلی روش لاپاراسکوپیک است مگر در موارد خاصی که پزشک تشخیص بدهد که  امکان انجام آن وجود ندارد.

7.در هردو روش جراحی نیاز به بیهوشی عمومی وجود دارد و در هردوروش  کیسه صفرا برداشته میشود اما در روش لاپاراسکوپیک برش ها کوچکتر است و لذا درد پس از عمل نیز کمتر است.در این روش شانس عفونت زخم هم کمتر میباشد.

8.من همیشه به بیمارانم توصیه میکنم که سنگ های صفراوی کوچکتر خطرناک ترند .بنابر این آنها را جدی بگیرید.وجود سنگ های ریز متعدد در کیسه صفرا عواقب بیشتری از یک سنگ یک سانتی متری دارد چون میتواند وارد مجرای اصلی صفراوی شود و عواقبی مانند زردی یا تورم لوزالمعده ایجاد کند که درمان را مشکل تر می سازد.

9.در مواردی که سنگ صفراوی وارد مجرای اصلی شده باشد معمولا قبل از عمل جراحی اصلی بیمار جهت انجام اندوسکوپی و ERCP ارجاع میگردد تا بدین وسیله سنگ از مجرای اصلی خارج شود و سپس نسبت به عمل جراحی اقدام میشود.

10.درد های قلبی و یا سایر دردهای احشایی نیز میتوانند مشابه درد صفراوی باشند لذا برای تشخیص قطعی به پزشک معالج خودتان مراجعه نمایید.

11.آنچه در بالا ذکر شد فقط جنبه آگاهی بخشی دارد و به عنوان خط مشی درمان نیست.درمان افراد را پزشک معالج هر فرد تعیین میکند لذا بر اساس مطالب فوق تصمیم به درمان و یا قطع درمان نگیرید و در این زمینه با پزشک معالج تان مشورت نمایید.

  نظرات ()
مطالب اخیر شکستگی استخوانهای صورت سیر تحول لب شکری مراقب پوست خود و کودکانتان باشید کودک مبتلا به نقص مادرزادی پزشکان و اقتصاد باز سازی پستان نتیجه عمل جراحی زیبایی تان را قبل از عمل ببینید بوتاکس چیست؟ صدمات غیر عمدی به کودکان
کلمات کلیدی وبلاگ بازسازی پستان (۱) براده ها (٥) بوتاکس (۱) بیماریهای ناخن (۱) پراکنده گویی ها (٢٥) پستان زیر بغلی (۱) پیوند نای (۱) تحریم های امریکا علیه ایران (۱) تست های روانشناسی (۱) تنگی مجرای ادرار (۱) توده زیر بغل (۱) تومور مارکر (۱) جراحی انکوپلاستیک (۱) جراحی پلاستیک و ترمیمی (۱) جراحی کیسه صفرا (۱) جوانسازی صورت (۱) حسین (۱) ختنه (۱) ختنه با حلقه (۱) ختنه نوزادی (٢) خطاهای پزشکی (۱) خورخه لوییس بورخس (۱) داستانک (۱) درد (۱) درد ناحیه مقعد (۱) درد ناحیه ناف (۱) درسهایی از انتخابات ریاست جمهوری دهم (۱) درم ابریژن (۱) رادیو (۱) راز (۱) رفع چین و چروک صورت (۱) رنج (۱) سایت پزشکی (۱) سرطان ریه (۱) سلولهای بنیادی (۱) سنگ کیسه صفرا (۱) سوختگی (٢) سوختگی با بنزین (۱) سینوس پیلونیدال (۱) سینوس مویی (۱) شخصیت ها (۸) شعر (۱) شقاق مقعد (۱) شکاف کام (۱) شکستگی فک (۱) شیوع (۱) صلح مسلح (۱) طولانی ترین خورشید گرفتگی قرن (۱) عدالت (۱) عشق (۱) علایم بیماری (۱) فتق (۱) فجایعی (۱) فواید ختنه (۱) فیشر آنال (۱) فیشر مقعد (۱) لاپاراسکوپی (۱) لایه برداری پوست (۱) لب شکری (۱) ماموپلاستی (۱) مبارزه با دخانیات (۱) مذهب (۱) مرگ (۱) مطالب پزشکی (۱) معرفی کتاب (٥) ملانوم (۱) موفقیت (۱) میکردودرم ابریژن (۱) میکرودرم ابریژن (۱) ن والقلم (۱) ناخن در گوشت رفته (۱) ناف (۱) نای (۱) نتیجه جراحی زیبایی (۱) نکات مهم سلامتی (۱) هرنی (۱) کدام متخصص (۱) کرم ضد آفتاب (۱) کوتاه کردن ناخن (۱) کیست مویی (۱)
دوستان من پزشكي الكترونيك Medscape میقات فردوس اطلاعات ورزشهای رزمی و دفاع شخصی(آقای جعفر صباحی راد) وبلاگ کلاس اولی ها شکر خند(تجربه مادر یک کودک مبتلا به لب شکری) کتابکده دکتر قاسم کیانی مقدم پرتال زیگور طراح قالب