مهدی
تماس با من
پروفایل من
نویسنده (های) وبلاگ مهدی
آرشیو وبلاگ
      م.غنچه ()
ترشح چرکی از ناف نویسنده: مهدی - ۱۳٩۱/۳/۸

ترشح چرکی یا خونی از ناف مشکلی است که معمولا هرچند گاه با آن مواجه هستم .این مسئله میتواند علل مختلفی داشته باشد که برحسب تجربه شخصی ذکر میکنم.

1. شایعترین علت که در اکثر قریب به اتفاق بیمارانم با آن مواجه میشوم عبارتست از تجمع یک کلافه "مو "  در داخل ناف که اغلب در افرادی دیده میشود که بدن پر مو دارند و بعلاوه در آنها ناف عمق زیاد دارد و نمیتوانند داخل ناف را تمیز کنند.از آنجا که جدار ناف روی هم میخوابد سبب میشود که محیط مرطوبی ایجاد شود که برای رشد میکروبها مناسب  است. درچنین محیطی عفونت بروز میکند و اگر درمان نشود این کلافه مو میتواند سبب بروز زخم در پوست کف یا دیواره های ناف گردد که دراین حالت ترشحات خونی نیز ممکن است خارج شود. در این حالت درد هم در ناحیه ناف وجود دارد و ممکن است تمام یا قسمتی از ناف قرمز و متورم باشد.

2.گاهی در برخی افراد وجود یک فتق نافی که با ایجاد برجستگی در بالای یا پایین ناف بروز میکند میتواند  سبب شود که دو لایه پوست روی هم بخوابد و در این صورت نیز میتواند خارش و التهاب پوستی بروز کند.

3. ندرتا باز ماندن بقایای مجاری که در دوره جنینی بین ناف و روده یا ناف و مثانه وجود دارد نیز میتواند باعث ایجاد درد و ترشح چرکی از ناف شود که البته خیلی نادر است.این بقایا میتواند بصورت یک مجرا یا یک کیست باشد.

3. برای پیشگیری و درمان این مشکل لازم است همیشه مو های اطراف ناف کوتاه نگه داشته شوند و شخص در مواقع استحمام داخل ناف را با گوش پاک کن تمیز کند و پس از استحمام نیز با یک گوش پاک کن دیگر داخل ناف را خشک کند. در مواقع عفونت ، ضد عفونی کردن داخل ناف با الکل طبی نیز مفید است و البته در مرحله حاد و دردناک ممکن است نیاز به مصرف آنتی بیوتیک هم وجود داشته باشد.

4. اگر کلافه مو داخل ناف باشد باید خارج گردد.برای درمان به متخصص جراحی عمومی مراجعه نمایید. درموارد نادری ممکن است نیاز به عمل جراحی جهت برداشتن بقایای مجاری گفته شده در فوق وجود داشته باشد .

  نظرات ()
ایمنی بیمار نویسنده: مهدی - ۱۳٩۱/۳/٤

بشر جایز الخطا است.همه ابناء بشر میتوانند مرتکب خطا شوند اما هر چه یک شخص در موقعیت مهمتری قرار گرفته باشد این خطاها خطرناک تر و عواقب آن مهمتر است .اگر یک رهبر یا رئیس جمهور یا یکی از سران کشورها دچار خطا شوند این امر میتواند منجر به یک فاجعه انسانی برای یک یا چند نسل از آن ملت گردد.آنچه امروزه در کره شمالی اتفاق می افتد شاید بهترین مثال باشد .خطای افراد رده های پایین تر نیز به همین نحو میتواند زندگی دیگران را تحت تاثیر قرار دهد.خطای یک خلبان اگر توسط سایر همکاران یا تیم مراقبت پرواز جبران نگردد میتواند منجر به از دست رفتن جان چند ده نفر از انسانها و یک هواپیمای چند میلیارد دلاری شود.در حیطه پزشکی نیز خطای یک پزشک به همین ترتیب میتواند جان یک بیمار یا تعداد بیشتری را باخطر مواجه سازد .به همین دلیل است که درسالهای اخیر تلاش بیشتری از جانب جامعه پزشکی و سیستم های نظارتی بهداشتی درمانی انجام میشود تا با جلوگیری از ایجاد خطای پزشکان و کادر درمانی ، امنیت بیمار را افزایش دهند.متاسفانه این تلاش بسیار دیر شروع شده است اما خوشبختانه شروع شده است!!!

خطاهای پزشکی علاوه بر اینکه جان بیمار را تهدید می کند درصورت بروز تاثیر مخرب و فاجعه باری از نظر روحی،شغلی و اجتماعی بر پزشکان و کادر درمان برجای میگذارد.تا کنون اما متاسفانه همیشه رسم براین بوده است که پزشک و کادر درمان وبیمار رها میشده اند تا با حکم قاضی مسئله مابین خودشان را حل کنند.هیچ کس بدنبال ایجاد راهکار برای جلوگیری از تکرار وقایع نبوده است.هیچ کس بدنبال درس گرفتن از اشتباهات دیگران نبوده است.هیچ همتی جهت اصلاح سیستم ها برای جلوگیری از بروز اشتباه وجود نداشته است .اما باید امیدوار بود و تلاش نمود که سیستم ها اصلاح گردند.همانگونه که یک خلبان نیاز به حضور یک کمک خلبان ماهر و زبده ودر برخی پروازهای بزرگتر نیاز به حضور مهندس پرواز در کنار خویش دارد و بعلاوه سیستم های ناوبری هوایی وزمینی او را پشتیبانی میکنند و به او اطلاعات میدهند و در بسیاری از مواقع او را هدایت میکنند اگر بخواهیم خطاهای پزشکی را نیز به حداقل برسانیم نیاز به چنین سیستم هایی وجود دارد که بتوانند بصورت منسجم پزشک معالج را در تصمیم گیری درست یاری دهند و در مواردی که احساس خطر میکنند آژیرها را به صدا درآورند.پزشکان نیز نیاز به برج مراقبت دارند.و امیدواریم که مسئولین امر این را هرچه سریعتر درک کنند و برای آن اقدام کنند.

  نظرات ()
مطالب اخیر شکستگی استخوانهای صورت سیر تحول لب شکری مراقب پوست خود و کودکانتان باشید کودک مبتلا به نقص مادرزادی پزشکان و اقتصاد باز سازی پستان نتیجه عمل جراحی زیبایی تان را قبل از عمل ببینید بوتاکس چیست؟ صدمات غیر عمدی به کودکان
کلمات کلیدی وبلاگ بازسازی پستان (۱) براده ها (٥) بوتاکس (۱) بیماریهای ناخن (۱) پراکنده گویی ها (٢٥) پستان زیر بغلی (۱) پیوند نای (۱) تحریم های امریکا علیه ایران (۱) تست های روانشناسی (۱) تنگی مجرای ادرار (۱) توده زیر بغل (۱) تومور مارکر (۱) جراحی انکوپلاستیک (۱) جراحی پلاستیک و ترمیمی (۱) جراحی کیسه صفرا (۱) جوانسازی صورت (۱) حسین (۱) ختنه (۱) ختنه با حلقه (۱) ختنه نوزادی (٢) خطاهای پزشکی (۱) خورخه لوییس بورخس (۱) داستانک (۱) درد (۱) درد ناحیه مقعد (۱) درد ناحیه ناف (۱) درسهایی از انتخابات ریاست جمهوری دهم (۱) درم ابریژن (۱) رادیو (۱) راز (۱) رفع چین و چروک صورت (۱) رنج (۱) سایت پزشکی (۱) سرطان ریه (۱) سلولهای بنیادی (۱) سنگ کیسه صفرا (۱) سوختگی (٢) سوختگی با بنزین (۱) سینوس پیلونیدال (۱) سینوس مویی (۱) شخصیت ها (۸) شعر (۱) شقاق مقعد (۱) شکاف کام (۱) شکستگی فک (۱) شیوع (۱) صلح مسلح (۱) طولانی ترین خورشید گرفتگی قرن (۱) عدالت (۱) عشق (۱) علایم بیماری (۱) فتق (۱) فجایعی (۱) فواید ختنه (۱) فیشر آنال (۱) فیشر مقعد (۱) لاپاراسکوپی (۱) لایه برداری پوست (۱) لب شکری (۱) ماموپلاستی (۱) مبارزه با دخانیات (۱) مذهب (۱) مرگ (۱) مطالب پزشکی (۱) معرفی کتاب (٥) ملانوم (۱) موفقیت (۱) میکردودرم ابریژن (۱) میکرودرم ابریژن (۱) ن والقلم (۱) ناخن در گوشت رفته (۱) ناف (۱) نای (۱) نتیجه جراحی زیبایی (۱) نکات مهم سلامتی (۱) هرنی (۱) کدام متخصص (۱) کرم ضد آفتاب (۱) کوتاه کردن ناخن (۱) کیست مویی (۱)
دوستان من پزشكي الكترونيك Medscape میقات فردوس اطلاعات ورزشهای رزمی و دفاع شخصی(آقای جعفر صباحی راد) وبلاگ کلاس اولی ها شکر خند(تجربه مادر یک کودک مبتلا به لب شکری) کتابکده دکتر قاسم کیانی مقدم پرتال زیگور طراح قالب