مهدی
تماس با من
پروفایل من
نویسنده (های) وبلاگ مهدی
آرشیو وبلاگ
      م.غنچه ()
فوایدختنه نوزادی نویسنده: مهدی - ۱۳٩۱/٦/٢٩

ختنه پسران یکی از اعمال جراحی است که هنوز در مورد انجام آن اتفاق نظر قطعی وجود ندارد و مورد بحث و جدل است.این عمل موافقان و مخالفان سرسختی دارد اما اخیرا آکادمی متخصصین اطفال امریکا توصیه نامه ای در مورد ختنه نوزادان پسر منتشر کرده و توصیه نامه قبلی خود را به روز کرده است.این توصیه نامه که در 27 آگوست 2012 میلادی مطابق با ششم شهریور ماه 1391 منتشر شده است حاوی نکات بسیار جالب  وجامعی است که تصمیم گیری را برای والدین ساده تر می کند.

بر اساس ارزیابی های اکادمی متخصصین اطفال امریکا، فواید ختنه نوزادان پسر بیش از مضرات آن است و هرچند این فواید در حدی نیست که این آکادمی انجام ختنه را بطور روتین برای تمام نوزادان پسر توصیه نماید لیکن تاکید می کند که باید برای والدینی (در امریکا) که مایل به ختنه کردن فرزندشان هستند امکان دسترسی به این عمل جراحی وجود داشته باشد. از نظر این آکادمی البته در نهایت این والدین هستند که باید در مورد انجام یا عدم انجام ختنه فرزندشان تصمیم بگیرند و این تصمیم را باید بر اساس اعتقادات مذهبی،فرهنگی، و اخلاقی بگیرند.

فواید مشخص ختنه نوزادان پسر عبارتست از :(دقت شود که در متن زیر هرجا صحبت از ختنه میشود مقصود ختنه نوزادان پسر است):

1.ختنه میزان ابتلا به عفونت ادراری در پسران رادر سن پایین تر از دوسال کاهش میدهد.این میزان در پسران ختنه نشده 7/0% الی 4/1% است در حالیکه در نوزادان ختنه شده 1/0% الی 2/0% میباشد.باید توجه داشت که عفونت ادراری یکی از علل بستری شدن و انجام درمانهای تهاجمی در کودکان است.

2.بررسی مقالات نشان میدهد که در مناطقی که ایدز شیوع بیشتری دارد (مانند افریقا) انجام ختنه اثر محافظتی به میزان40 الی 60% در احتمال ابتلا به ایدز در مردان غیر همجنس گرا دارد.این اثر البته در مردان همجنس گرا دیده نمی شود.

3.دو مطالعه معتبر در آفریقا نشان داده است که ختنه ،شانس ابتلا به ویروس پاپیلومای انسانی(HPV) را در مردان به میزان 32 الی 35% کاهش میدهد. همچنین احتمال انتقال این ویروس از مردان به شرکای جنسی (زن) آنان را به میزان 28% کاهش می دهد.این ویروس یک علت عمده ایجاد سرطان گردن رحم (سرویکس) است .همانطور که میدانیم سرطان گردن رحم از علل عمده مرگ زنان در کشورهای توسعه یافته است.

4.شواهد معتبر علمی نشان میدهد که ختنه میزان ابتلا به تبخال تناسلی را به میزان28 الی 34% در مردان کاهش میدهد ونیز میزان ابتلا به این ویروس در شرکای جنسی (زن) نیز کاهش می یابد.

5.در دو مطالعه کنترل شده میزان رضایت جنسی( Sex satisfaction) و نیز حساسیت جنسی پس از ختنه بهبود نشان میدهد. شواهد معتبری وجود دارد که نشان میدهد فعالیت جنسی در مردان ختنه شده نسبت به آنان که ختنه نشده اند دچار اختلال نمیگردد.

6.شواهدی وجود دارد که ختنه احتمال ابتلا به سیفلیس را کاهش میدهد اگرچه در این زمینه اختلاف نظر وجود دارد.

7. به نظر نمیرسد که انجام ختنه در پیشگیری از ابتلا به سوزاک و عفونت های کلامیدیایی موثر باشد.

8.شواهد معتبری وجود دارد که میزان ابتلا به عفونتهای مهبلی (Bacterial vaginosis) در زنانی که شریک جنسی آنان ختنه شده است کمتر اتفاق می افتد.

9.ختنه میزان سرطان آلت تناسلی مردان را کاهش میدهد هرچند که این سرطان شایع نیست و موارد زیادی ختنه باید انجام بشود تا بتواند این میزان را تحت تاثیر قرار دهد.

با توجه به موارد فوق آکادمی متخصصین امریکا نتیجه گیری کرده است که فواید ختنه بیش از مضرات (مقصود عوارض ناشی از انجام عمل جراحی ) است هرچند که انجام این عمل را به طور روتین توصیه نمیکند و تاکید می کند که این عمل یک عمل انتخابی و غیر اورژانس است و این والدین هستند که در نهایت با تکیه بر مسائل علمی و اعتقادات خودشان باید در مورد انجام آن برای فرزندشان تصمیم بگیرند.

منبع:http://pediatrics.aappublications.org/content/130/3/585.full

 

  نظرات ()
معرفی کتاب نویسنده: مهدی - ۱۳٩۱/٦/٢٢

چند روز قبل کتاب "زندانی 3951، جرم مهریه" را خواندم. این کتاب که توسط م.ل.خانیکی نوشته شده است خاطرات نویسنده در دوره زندان را بازگو میکند .دوره ای که نویسند ه به دلیل عدم توانایی در پرداخت مهریه مجبور به گذراندن زندان میشود.

نویسنده خاطرات دوران زندان را با نثری زیبا و روان بازگو می کندو تصویری بسیارزنده و کامل از فضای زندان و ماجراهای آن به دست میدهد.در این خاطرات البته هم نکات آموزنده و هم حوادث تلخ و شیرین رخ میدهد.از دید دیگر اما نویسنده سعی میکند به مشکلاتی که مهریه برایش ایجاد کرده بپردازد و بدین وسیله سایرین را نیز در موردمشکلاتی که میتواند از جانب مهریه برایشان ایجاد شود آگاه سازد ونیز سعی میکند نقایص قانونی را بیان کند. البته میتوان این کتاب را با دید بسیار ساده تری به عنوان یک نوع انتقام گیری نویسنده از همسر مطلقه اش نیز ارزیابی نمود!!

اما به نظر من زیباتر از متن کتاب مقدمه آن است که دکتر محمد حسین پاپلی یزدی برای این کتاب نوشته است .دکتر پاپلی در این مقدمه به مسایل قانونی مربوط به مهریه می پردازد. در جایی از این مقدمه میخوانیم:" من مثل خیلی ها میخواهم بدانم در بین پیامبران از حضرت آدم تا حضرت خاتم(ص) کدامشان 500 سکه طلا مهریه زنشان کرده اند.دربین پیامبران هیچ کدامشان به اندازه حضرت سلیمان ثروتمند نبوده اند.آیا همین حضرت سلیمان پیغمبر_پادشاه 500 سکه طلا مهر ملکه صبا کرده است؟ من نمی دانم ولی فکر می کنم نکرده است.." و یک پیشنهاد زیبا از دکتر پاپلی در مورد مهریه:" هرکس زن میخواهد بایدمهر را نقدا (مقصود در همان بدو ازدواج !!)بپردازد. آن وقت دختر میشود چند سکه؟!!!!"

به نظرم این کتاب به یک بار خواندنش می ارزد.به ویژه برای پسران جوان در آستانه ازدواج.این کتاب در 96 صفحه در سال 1390 توسط انتشارات پاپلی و به قیمت 2000 تومان منتشر شده است.

  نظرات ()
مطالب اخیر شکستگی استخوانهای صورت سیر تحول لب شکری مراقب پوست خود و کودکانتان باشید کودک مبتلا به نقص مادرزادی پزشکان و اقتصاد باز سازی پستان نتیجه عمل جراحی زیبایی تان را قبل از عمل ببینید بوتاکس چیست؟ صدمات غیر عمدی به کودکان
کلمات کلیدی وبلاگ بازسازی پستان (۱) براده ها (٥) بوتاکس (۱) بیماریهای ناخن (۱) پراکنده گویی ها (٢٥) پستان زیر بغلی (۱) پیوند نای (۱) تحریم های امریکا علیه ایران (۱) تست های روانشناسی (۱) تنگی مجرای ادرار (۱) توده زیر بغل (۱) تومور مارکر (۱) جراحی انکوپلاستیک (۱) جراحی پلاستیک و ترمیمی (۱) جراحی کیسه صفرا (۱) جوانسازی صورت (۱) حسین (۱) ختنه (۱) ختنه با حلقه (۱) ختنه نوزادی (٢) خطاهای پزشکی (۱) خورخه لوییس بورخس (۱) داستانک (۱) درد (۱) درد ناحیه مقعد (۱) درد ناحیه ناف (۱) درسهایی از انتخابات ریاست جمهوری دهم (۱) درم ابریژن (۱) رادیو (۱) راز (۱) رفع چین و چروک صورت (۱) رنج (۱) سایت پزشکی (۱) سرطان ریه (۱) سلولهای بنیادی (۱) سنگ کیسه صفرا (۱) سوختگی (٢) سوختگی با بنزین (۱) سینوس پیلونیدال (۱) سینوس مویی (۱) شخصیت ها (۸) شعر (۱) شقاق مقعد (۱) شکاف کام (۱) شکستگی فک (۱) شیوع (۱) صلح مسلح (۱) طولانی ترین خورشید گرفتگی قرن (۱) عدالت (۱) عشق (۱) علایم بیماری (۱) فتق (۱) فجایعی (۱) فواید ختنه (۱) فیشر آنال (۱) فیشر مقعد (۱) لاپاراسکوپی (۱) لایه برداری پوست (۱) لب شکری (۱) ماموپلاستی (۱) مبارزه با دخانیات (۱) مذهب (۱) مرگ (۱) مطالب پزشکی (۱) معرفی کتاب (٥) ملانوم (۱) موفقیت (۱) میکردودرم ابریژن (۱) میکرودرم ابریژن (۱) ن والقلم (۱) ناخن در گوشت رفته (۱) ناف (۱) نای (۱) نتیجه جراحی زیبایی (۱) نکات مهم سلامتی (۱) هرنی (۱) کدام متخصص (۱) کرم ضد آفتاب (۱) کوتاه کردن ناخن (۱) کیست مویی (۱)
دوستان من پزشكي الكترونيك Medscape میقات فردوس اطلاعات ورزشهای رزمی و دفاع شخصی(آقای جعفر صباحی راد) وبلاگ کلاس اولی ها شکر خند(تجربه مادر یک کودک مبتلا به لب شکری) کتابکده دکتر قاسم کیانی مقدم پرتال زیگور طراح قالب