مهدی
تماس با من
پروفایل من
نویسنده (های) وبلاگ مهدی
آرشیو وبلاگ
      م.غنچه ()
نتیجه عمل جراحی زیبایی تان را قبل از عمل ببینید نویسنده: مهدی - ۱۳٩۳/۱/٢٢

یکی از مشکلاتی که در جراحی پلاستیک و زیبایی وجود دارد هماهنگی فکری و تفاهم بین جراح پلاستیک و بیمار در مورد انتخاب عمل مورد نظر است.به عبارت دیگر ممکن است برداشت بیمار و جراح پلاستیک از یک واژه مشترک لزوما یکی نباشد.ممکن است یک بیمار آنچه را در ذهنش "طبیعی" تلقی میکند لزوما با برداشتی که جراح پلاستیک دارد هماهنگ نباشد.

با پیشرفت تکنولوژی و بویژه علوم کامپیوتری امروزه این امکان وجود دارد که بیماران بتوانند قبل از عمل نتیجه عمل جراحی خود را مشاهده کنند. درست همانطور که نرم افزار هایی که طراحی شده اند تا شما بتوانید قبل از ساخت منزل مسکونی تان نقشه آن و حتی دکوراسیون داخلی و در مورد ساختمان های چند طبقه حتی پلان هر طبقه را ببیند در مورد اعمال جراحی زیبایی نیز این امکان ایجاد شده است.

با استفاده از سیستم تصویر برداری کامپیوتری VECTRA 3D ازنواحی مختلف بدن مانند سینه ها (مثلا در ماموپلاستی )  تصویر برداری سه بعدی انجام میشود.سپس این تصاویر از نظر قرینه بودن یا نبودن و سایز پستانها و نیز اینکه آیا عدم تقارن مربوط به خود پستان یا مربوط به نسوج جدار قفسه سینه است آنالیز میگردد.سپس این تصاویر با تصاویر پروتزهای با سایز متفاوت بازسازی میگردد تا متقاضی عمل جراحی بداند که در صورت استفاده از هر کدام از پروتز ها نتیجه عمل جراحی چگونه خواهد بود و سپس با کمک جراح پلاستیک و زیبایی در مورد انتخاب نوع عمل و پروتز مربوطه تصمیم گیری میکند.بدین ترتیب قبل از عمل میتوان تا حد زیادی نتیجه پس از عمل را پیش بینی کرد. این امکان در مورد اعمال جراحی زیبایی که بر روی صورت انجام میشود نیز امکان پذیر است.

البته من هنوز مرکزی را نمی شناسم که در ایران از این وسیله استفاده کند اما میتوان امیدوار بود که با اختراع و ساخت این دستگاه مراکز جراحی پلاستیک و زیبایی ما نیز بزودی به چنین وسایل پیشرفته ای مجهز شوند .

  نظرات ()
بوتاکس چیست؟ نویسنده: مهدی - ۱۳٩۳/۱/٢٢

بوتاکس که این روزها زیاد بر سر زبانها افتاده و تزریق آن به عنوان یکی از رایج ترین اقدامات زیبایی و جوانسازی صورت محسوب میشود در واقع سم رقیق شده کلستریدیوم بوتولینوم (عامل بیماری بوتولیسم ) است که پس از تزریق سبب فلج شدن عضله ای که بداخل آن تزریق شده است میگردد.

بوتاکس فقط یکی از نام های تجاری موجود در بازار است. شرکت های مختلف این سم را با نام های دیگری مانند دیسپورت ، کانیتوکس ، نورونوکس و....به بازار عرضه کرده اند، اما مکانیسم اثر در مورد همه آنها یکی است.آنچه سبب تفاوت این نام ها ی تجاری و اصطلاحا براند ها میشود میزان ماده موثر در واحد حجم و البته کیفیت محصول و مدت اثر آن است.

از بوتاکس برای رفع چین و چروک صورت و جوانسازی صورت استفاده میشود.البته باید گفت که بوتاکس فقط چین هایی که در اثر انقباض عضلات بصورت دینامیک ایجاد میشود را از بین می برد و به عبارتی بر روی چین هایی که از قبل ایجاد شده و مستقر شده است تاثیر کمتری دارد و فقط عمق چنین چین هایی را کاهش میدهد. برای تزریق میتوان فقط خط اخم را از بین برد یا اگر فرد متقاضی باشد کل پیشانی را با تزریق درمان کرد بطوریکه این کار سبب صاف شدن و بدون چروک شدن پیشانی میگردد. در مواردی که تزریق در ناحیه پیشانی باشد میتوان این کار را به نحوی انجام داد که دم ابرو نیز حدود 3 تا 4 میلی متر بالاتر برود و یا بالعکس تزریق را به نحوی انجام داد که ابرو در محل فعلی خودش بماند.البته تزریق برای بالا رفتن ابرو به تنهایی بدون اینکه سایر نواحی صورت فلج شود نیز قابل انجام است .اطراف چشم نیز که چین های پنجه غازی ایجاد میگردد از جمله مواردی است که میتواند با بوتاکس  درمان شود. 

استفاده از بوتاکس برای میگرن ،اسپاسم عضلانی پلک و عضلات گردن ،سردرد های میگرنی و نیز درمان هیپر هیدروز(تعریق بیش از حد کف دست و زیر بغل) گزارش شده  است .

تزریق بوتاکس در زنان باردار و شیر ده و نیز در بیماران مبتلا به بیماریهای عصبی مانند دیستروفی عضلانی و یا میاستنی گراو و مانند آنها ممنوع است.قبل از تزریق این دارو نباید شخص از داروهایی مانند آمینو گلیکوزیدها (جنتامایسین) و داروهای ضد التهاب غیر استروئیدی مانند بروفن یا دیکلوفناک یا ایندومتاسین استفاده کرده باشد و اگر شخصی تحت درمان با این داروها است تزریق بوتاکس منع مصرف دارد.

بطور کلی عوارض جانبی بوتاکس گذرا و قابل رفع هستند اما باید تمام مراقبت های لازم در انتخاب مورد مناسب برای تزریق انجام شود تا این عوارض به حد اقل برسد.عوارض میتواند شامل کبودی در محل تزریق ،دوبینی ،افتادگی پلک ،سردرد  باشد که اغلب گذرا میباشند.

  نظرات ()
صدمات غیر عمدی به کودکان نویسنده: مهدی - ۱۳٩۳/۱/۱٩

به مقتضای کار م هر از چندی با کودکانی برخورد میکنم که در اثر سهل انگاری والدین دچار حادثه میشوند. متاسفانه در این موارد خانواده ها فشار روحی مضاعفی را به دوش می کشند.از یک طرف ناراحتی و نگرانی از دیدن بیماری فرزندشان واز طرف دیگر احساس گناه و عذاب وجدان این والدین را عذاب می دهد. کودکی را دیده ام که پدرش هنگام دنده عقب رفتن با ماشین و از آنجا که متوجه کودک خودنبوده است از روی شکم کودک عبور کرده است...(حداقل دو مورد در این دوره کاری ام).و کودکی که والدین برای باز کردن لوله آب مسدود شده به داخل چاه آب اسید ریخته اند و ناگهان بخارات حاصله به صورت کودک که کنار آنها بوده پاشیده شده است و باعث سوختگی فاجعه بار و کامل صورت کودک شده است.در همه این موارد والدین تا زنده اند و فرزندشان را می بینند عذاب روحی را با خود می کشند و حس می کنند.اینها را نوشتم تا تذکر بدهم که همه ما در مراقبت از فرزندانمان دقت بیشتری بخرج بدهیم. درست است که در کودکان و نوجوانان ،حوادث یکی از شایعترین علل مرگ و میر است اما گاهی این حوادٍٍث غیر قابل پیش بینی و غیر قابل پیش گیری است اما در مواردی که بتوان از آنها جلوگیری کرد بهتراست این عذاب وجدان را از خودمان دور کنیم.حداقل بخاطر داشته باشیم که در مواقع کاری و مواردی که احتمال خطر وجود دارد (مانند همان باز کردن لوله مسدود آب ) ضرورتی ندارد که فرزند 4 ساله ما کنار دست ما باشد. گاهی لذتها میتوانند به حسرتی دائمی بدل شوند. خدا کند که همه ما مصون باشیم و چنین حوادٍثی گریبان هیچ کودک و هیچ والدینی را نگیرد.آمین

  نظرات ()
باز هم در مورد ختنه نویسنده: مهدی - ۱۳٩۳/۱/۱٧

یکی از بحث بر انگیز ترین اعمال جراحی که نه تنها در بین پزشکان بلکه در بین سایر اقشار مردم که درگیر مباحث درمانی نیستند باعث بحث و جدل زیادی شده است عمل جراحی"ختنه پسران" است.این را از آنجا در مورد "پسران" مینویسم که در مورد دختران تقریبا اتفاق نظر وجود دارد که ختنه کردن آنها عملی غیر علمی و غیر انسانی و غیر اخلاقی است.در مورد ختنه پسران اما هنوز بحث زیاد است و علت آن هم تاکیدی است که ادیانی چون اسلام و یهودیت بر انجام آن به عنوان یک فریضه دینی دارند.

از نظر طبی و پزشکی انجام ختنه پسران همراه با مزایا و معایبی است که هنوز هیچ کدام از گروههای موافق و مخالف نتوانسته اند گروه رقیب را بطور کامل مجاب نمایند و به همین دلیل این بحث ادامه یافته است.گروههای موافق فوایدی مانند شانس عفونت ادراری کمتر و نیز جلوگیری از انتقال بیماریهای جنسی مانند ایدز و کاهش شیوع سرطان الت مردانه را به عنوان دلایل خود ذکر میکنند و گروههای مخالف مباحثی مانند کاهش ارضای جنسی در آلت ختنه شده مردان و حتی در شرکای جنسی آنان و نیز تجاوز به تمامیت بدن یک فرد اغلب بدون اجازه خود او و ...را بر میشمارند.اما همانطور که گفتم هنوز جمع بندی کامل نیست.

من به عنوان یک جراح در مباحث و پست های قبلی ام در این مورد و فواید ختنه نوشته ام و خواسته ام تا والدین را در مورد تصمیم گیری برای انجام ختنه یا عدم انجام آن راهنمایی کنم( به "فواید ختنه نوزادی "در همین وبلاگ مراجعه فرمایید) .اما آنچه شخصا و قلبا به آن عقیده دارم چیز دیگری است و در ادامه به آن میپردازم.اما باید قبلا ذکر کنم که در این قضیه یک بعد اصلی تصمیم گیری ما پزشکان نیستیم.بلکه علمای دینی و روحانی هستند که باید در لابلای متون دینی به دنبال راه حلی برای این مشکل باشند.چیزی که متاسفانه از جانب آنان کمتر اتفاق افتاده است و کمتر سراغ چنین مبحثی رفته اند.من حتی سعی کردم در یکی دومورد از بزرگان دین فتاوی قابل استنادی بگیرم که متاسفانه موفقیت آمیز نبود و به نتیجه دلخواه نرسیدم.استنباط من از پاسخ های رسیده به من این بود که متاسفانه در این قضیه خاص علمای دینی به اندازه کافی بزرگی مشکل را درک نکرده اند.

اما شخصا و به عنوان جراحی که تعداد زیادی عمل جراحی ختنه را انجام داده ام و مزایا و معایب آنرا چه در اعمال جراحی که شخصا انجام داده ام یا بوسیله سایر همکارانم انجام شده است مشاهده کرده ام معتقدم که :"عمل جراحی ختنه همانند هر عمل جراحی دیگری دارای مزایا و معایب مخصوص به خود است. به همین دلیل قویا و قلبا اعتقاد دارم که انجام این عمل فقط باید محدود به مواردی باشد که از نظر پزشکی دلیلی برای انجام آن وجود داشته باشد و انجام آن بصورت روتین و برای تمام پسران کاری نادرست و غیر علمی است. این کار سبب اتلاف هزینه و استرس غیر منطقی به خانواده ها و فرزندان آنان میگردد.بنابر این در موارد خاصی که انجام ان ضروری است مانند تنگی نوک پره پوس(فیموزیس) و یا عفونتهای ادراری راجعه و....انجام آنرا ضروری و لازم میدانم اما به نظر من در غیر این موارد ضرورتی برای انجام ان وجود ندارد.به عبارت بهتر به نظر من بهتر است انجام این عمل نیز مانند سایر اعمال جراحی به پزشکان سپرده شود و جنبه قداستی آن برداشته شود."

آنچه نوشتم البته عقیده من به عنوان یک جراح است و طبیعی است که من به عنوان یک مسلمان تا وقتی که علمای دینی راه حلی برای این مشکل پیدا نکنند هنوز نمیتوانم توصیه ای به افراد داشته باشم.هدفم از نوشتن این مطلب نیز این است که شاید کسانی وارد این بحث شوند و از لابلای متون دینی برای این مشکل راه حلی پیدا کنند.

  نظرات ()
زندگی نویسنده: مهدی - ۱۳٩۳/۱/۱٥

روز اولی که وارد دانشکده پزشکی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی شدم بر سر در دانشکده جمله ای نوشته شده بود که هنوز هم در ذهن من حک شده و ماندگار شده است:

                         "زندگی یعنی امید و حرکت"

  نظرات ()
مطالب اخیر شکستگی استخوانهای صورت سیر تحول لب شکری مراقب پوست خود و کودکانتان باشید کودک مبتلا به نقص مادرزادی پزشکان و اقتصاد باز سازی پستان نتیجه عمل جراحی زیبایی تان را قبل از عمل ببینید بوتاکس چیست؟ صدمات غیر عمدی به کودکان
کلمات کلیدی وبلاگ بازسازی پستان (۱) براده ها (٥) بوتاکس (۱) بیماریهای ناخن (۱) پراکنده گویی ها (٢٥) پستان زیر بغلی (۱) پیوند نای (۱) تحریم های امریکا علیه ایران (۱) تست های روانشناسی (۱) تنگی مجرای ادرار (۱) توده زیر بغل (۱) تومور مارکر (۱) جراحی انکوپلاستیک (۱) جراحی پلاستیک و ترمیمی (۱) جراحی کیسه صفرا (۱) جوانسازی صورت (۱) حسین (۱) ختنه (۱) ختنه با حلقه (۱) ختنه نوزادی (٢) خطاهای پزشکی (۱) خورخه لوییس بورخس (۱) داستانک (۱) درد (۱) درد ناحیه مقعد (۱) درد ناحیه ناف (۱) درسهایی از انتخابات ریاست جمهوری دهم (۱) درم ابریژن (۱) رادیو (۱) راز (۱) رفع چین و چروک صورت (۱) رنج (۱) سایت پزشکی (۱) سرطان ریه (۱) سلولهای بنیادی (۱) سنگ کیسه صفرا (۱) سوختگی (٢) سوختگی با بنزین (۱) سینوس پیلونیدال (۱) سینوس مویی (۱) شخصیت ها (۸) شعر (۱) شقاق مقعد (۱) شکاف کام (۱) شکستگی فک (۱) شیوع (۱) صلح مسلح (۱) طولانی ترین خورشید گرفتگی قرن (۱) عدالت (۱) عشق (۱) علایم بیماری (۱) فتق (۱) فجایعی (۱) فواید ختنه (۱) فیشر آنال (۱) فیشر مقعد (۱) لاپاراسکوپی (۱) لایه برداری پوست (۱) لب شکری (۱) ماموپلاستی (۱) مبارزه با دخانیات (۱) مذهب (۱) مرگ (۱) مطالب پزشکی (۱) معرفی کتاب (٥) ملانوم (۱) موفقیت (۱) میکردودرم ابریژن (۱) میکرودرم ابریژن (۱) ن والقلم (۱) ناخن در گوشت رفته (۱) ناف (۱) نای (۱) نتیجه جراحی زیبایی (۱) نکات مهم سلامتی (۱) هرنی (۱) کدام متخصص (۱) کرم ضد آفتاب (۱) کوتاه کردن ناخن (۱) کیست مویی (۱)
دوستان من پزشكي الكترونيك Medscape میقات فردوس اطلاعات ورزشهای رزمی و دفاع شخصی(آقای جعفر صباحی راد) وبلاگ کلاس اولی ها شکر خند(تجربه مادر یک کودک مبتلا به لب شکری) کتابکده دکتر قاسم کیانی مقدم پرتال زیگور طراح قالب