مهدی
تماس با من
پروفایل من
نویسنده (های) وبلاگ مهدی
آرشیو وبلاگ
      م.غنچه ()
باز هم در مورد ختنه نویسنده: مهدی - ۱۳٩۳/۱/۱٧

یکی از بحث بر انگیز ترین اعمال جراحی که نه تنها در بین پزشکان بلکه در بین سایر اقشار مردم که درگیر مباحث درمانی نیستند باعث بحث و جدل زیادی شده است عمل جراحی"ختنه پسران" است.این را از آنجا در مورد "پسران" مینویسم که در مورد دختران تقریبا اتفاق نظر وجود دارد که ختنه کردن آنها عملی غیر علمی و غیر انسانی و غیر اخلاقی است.در مورد ختنه پسران اما هنوز بحث زیاد است و علت آن هم تاکیدی است که ادیانی چون اسلام و یهودیت بر انجام آن به عنوان یک فریضه دینی دارند.

از نظر طبی و پزشکی انجام ختنه پسران همراه با مزایا و معایبی است که هنوز هیچ کدام از گروههای موافق و مخالف نتوانسته اند گروه رقیب را بطور کامل مجاب نمایند و به همین دلیل این بحث ادامه یافته است.گروههای موافق فوایدی مانند شانس عفونت ادراری کمتر و نیز جلوگیری از انتقال بیماریهای جنسی مانند ایدز و کاهش شیوع سرطان الت مردانه را به عنوان دلایل خود ذکر میکنند و گروههای مخالف مباحثی مانند کاهش ارضای جنسی در آلت ختنه شده مردان و حتی در شرکای جنسی آنان و نیز تجاوز به تمامیت بدن یک فرد اغلب بدون اجازه خود او و ...را بر میشمارند.اما همانطور که گفتم هنوز جمع بندی کامل نیست.

من به عنوان یک جراح در مباحث و پست های قبلی ام در این مورد و فواید ختنه نوشته ام و خواسته ام تا والدین را در مورد تصمیم گیری برای انجام ختنه یا عدم انجام آن راهنمایی کنم( به "فواید ختنه نوزادی "در همین وبلاگ مراجعه فرمایید) .اما آنچه شخصا و قلبا به آن عقیده دارم چیز دیگری است و در ادامه به آن میپردازم.اما باید قبلا ذکر کنم که در این قضیه یک بعد اصلی تصمیم گیری ما پزشکان نیستیم.بلکه علمای دینی و روحانی هستند که باید در لابلای متون دینی به دنبال راه حلی برای این مشکل باشند.چیزی که متاسفانه از جانب آنان کمتر اتفاق افتاده است و کمتر سراغ چنین مبحثی رفته اند.من حتی سعی کردم در یکی دومورد از بزرگان دین فتاوی قابل استنادی بگیرم که متاسفانه موفقیت آمیز نبود و به نتیجه دلخواه نرسیدم.استنباط من از پاسخ های رسیده به من این بود که متاسفانه در این قضیه خاص علمای دینی به اندازه کافی بزرگی مشکل را درک نکرده اند.

اما شخصا و به عنوان جراحی که تعداد زیادی عمل جراحی ختنه را انجام داده ام و مزایا و معایب آنرا چه در اعمال جراحی که شخصا انجام داده ام یا بوسیله سایر همکارانم انجام شده است مشاهده کرده ام معتقدم که :"عمل جراحی ختنه همانند هر عمل جراحی دیگری دارای مزایا و معایب مخصوص به خود است. به همین دلیل قویا و قلبا اعتقاد دارم که انجام این عمل فقط باید محدود به مواردی باشد که از نظر پزشکی دلیلی برای انجام آن وجود داشته باشد و انجام آن بصورت روتین و برای تمام پسران کاری نادرست و غیر علمی است. این کار سبب اتلاف هزینه و استرس غیر منطقی به خانواده ها و فرزندان آنان میگردد.بنابر این در موارد خاصی که انجام ان ضروری است مانند تنگی نوک پره پوس(فیموزیس) و یا عفونتهای ادراری راجعه و....انجام آنرا ضروری و لازم میدانم اما به نظر من در غیر این موارد ضرورتی برای انجام ان وجود ندارد.به عبارت بهتر به نظر من بهتر است انجام این عمل نیز مانند سایر اعمال جراحی به پزشکان سپرده شود و جنبه قداستی آن برداشته شود."

آنچه نوشتم البته عقیده من به عنوان یک جراح است و طبیعی است که من به عنوان یک مسلمان تا وقتی که علمای دینی راه حلی برای این مشکل پیدا نکنند هنوز نمیتوانم توصیه ای به افراد داشته باشم.هدفم از نوشتن این مطلب نیز این است که شاید کسانی وارد این بحث شوند و از لابلای متون دینی برای این مشکل راه حلی پیدا کنند.

  نظرات ()
زندگی نویسنده: مهدی - ۱۳٩۳/۱/۱٥

روز اولی که وارد دانشکده پزشکی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی شدم بر سر در دانشکده جمله ای نوشته شده بود که هنوز هم در ذهن من حک شده و ماندگار شده است:

                         "زندگی یعنی امید و حرکت"

  نظرات ()
سوختگی نویسنده: مهدی - ۱۳٩٢/۱٢/٢٧

امروز میخواهم در مورد نوع خاصی از سوختگی بنویسم که متاسفانه اغلب هموطنان کارگر و نیز رسته هایی مانند مکانیک ها در معرض این نوع سوختگی هستند.اغلب موارد نیز ناشی از ندانستن احتمال بروز آتش سوزی است. در بخش های سوختگی به کرات بیمارانی مراجعه میکنند که برای شستن لباس آغشته با بنزین وارد حمام شده اند و در حین آمادگی برای شستن لباس یا در حین انجام آن ناگهان یک جرقه کوچک ناشی از الکتریسیته ساکن همان لباس یا لباس های دیگر منجر به مشتعل شدن و انفجار بخارات بنزین میشود و سوختگی های بسیار شدید و وسیع ایجاد میکند. تعجب نکنید.بنزین به شدت اشتعال زا است و فقط یک جرقه در محیط بسته حمام برای انفجار و سوختن کافی است.این را نوشتم تا دوستان عزیزی که اطلاع ندارند از این کار احتراز نمایند و تمام جنبه های احتیاطی لازم را بکار گیرند.البته من اطلاع ندارم که آیا این احتمال در فضای باز نیز وجود دارد یا خیر لیکن اگر بتوان بطور کلی لباس آلوده به بنزین را برای چند روزی د رفضای باز گذاشت تا خشک شود و بعد در همان فضای باز آنرا شست فکر میکنم این احتمال به حد اقل برسد.

  نظرات ()
انتشارات امام نویسنده: مهدی - ۱۳٩٢/۱۱/٢٥

اگر اهل کتاب و مطالعه باشید و ساکن مشهد بدون شک انتشارات امام در چهار راه دکترا ی مشهد را میشناسید .این کتابفروشی بی ادعا که در عمل برای بسیاری از کتابخوانها تداعی کننده حس نوستالژیک منحصر بفردی است در اقدامی تحسین بر انگیز اقدام به راه اندازی جلسات داستان نویسی رایگان برای کودکان و نوجوانان کرده است.البته این کلاسها در شعبه کودکان این کتابفروشی واقع در بازارچه گلستان برگزار میشود و در حال حاضر منحصر به بعد از ظهر های پنج شنبه است.بچه ها در این روز دور هم جمع میشوند و تخیلات کودکانه شان را آزاد میکنند وجولان تخیلاتشان را بروی کاغذ مینویسند.مربی افتخاری این جمع کوچک سرکارخانم سلامی هم با اشتیاق تمام کودکان را در این پرواز فکر همراهی میکند و نتیجه آن تا کنون برگزیده شدن چند مورد از داستانهای کوتاه ده کلمه ای کاراموزان این کارگاه خودجوش در مسابقات بین المللی بوده است.باید به دست اندرکاران این اقدام ابتکاری دست مریزاد گفت.به امید موفقیت برای تمام کودکان این مرزوبوم 

  نظرات ()
میکرودرم ابریژن (microdrm abrasion) یا لایه برداری پوست چیست؟ نویسنده: مهدی - ۱۳٩٢/۱٠/٢٥

درم ابریژن (Dermabrasion) عبارتست از خراش دادن و برداشتن لایه ای از سطح پوست که معمولا به وسیله پزشکان متخصص زیبایی و پوست برای از بین بردن لک های پوستی و نیز مسطح کردن محل جوشگاه زخم استفاده میشود.برای اینکار از دستگاه مخصوصی که لایه سطحی پوست را برمیدارد استفاده میشود.این روش دردناک است و همراه با خونریزی سطحی است.برا ی غلبه بر درد و خونریزی و ایجاد نسج جوشگاهی کمتر روش میکرودرم ابریژن Microderm abrasion  ابداع شده است.

میکرودرم ابریژن بدون درد و بدو ن خونریزی است.در این روش پودر اکسید آلومینیوم با فشار بر روی پوست پاشیده شده و همزمان ساکشن میشود.این کار سبب لایه برداری سطحی پوست میشود.بدنبال این کار پوست جدیدی که ایجاد میشود صاف تر و براق تر است .البته کار پاشیدن پودر و ساکشن را بیمار متوجه نمیشود چون این کار بطور اتوماتیک توسط دستگاه انجام میشود.معمولا برای انجام این کارپزشک یک پروب را بر روی صورت بیمار جابجا میکند و در همان نواحی لایه برداری انجام میشود.

میکردودرم ابریژن برای از بین بردن کک و مک تا حدی موثر است اما بهترین مورد کاربرد آن برای از بین بردن نامنظمی های سطحی پوست ناشی از جای آکنه و جوشهای قدیمی است و همچنین میتواند سبب از بین رفتن جوشهای سرسیاه و سر سفید سطح پوست بشود.بطور کلی سبب جوانسازی پوست میشود و به باز شدن منافذ پوستی کمک میکند.

همانطور که ذکر شد این کار بدون در د است هرچند ممکن است در حین انجام سوزش مختصری در پوست صورت حس بشود لیکن غالبا قابل تحمل است و نیاز به بیدردی و تزریق مسکن یا بی حس کردن موضع وجود ندارد.

پس از انجام میکرودرم ابریژن میتوان بلافاصله صورت را شستشو داد واز کرم های مرطوب کننده یا ترمیم کننده استفاده نمود.

ازآنجا که لایه برداری سبب نازک شدن پوست میشود بلافاصله پس ازانجام آن و طی روزهای بعد فرد باید از کرم ضد آفتاب استفاده کند و هر 3 تا 4 ساعت این کار را تکرار کند.طی روزهای اول توصیه میشود حتی اگر در سایه هستید نیز از کرم ضد آفتاب استفاده کنید چون پوست نازک محافظ خوبی در مقابل اشعه آفتاب نیست.

میکرو درم ابریژن غالبا نیاز به تکرار دارد و برحسب نوع پوست (چرب یا خشک یا معمولی) و نیز ضخامت آن پزشک میتواند فاصله جلسات بعدی را تنظیم نماید.

انجام میکرودرم ابریژن در مواردی که جوش های تازه در سطح پوست وجود دارد یا عفونت سطحی پوست مانند زرد زخم و نیز در مبتلایان به تبخال توصیه نمیشود.انجام این کار درمبتلایان به آسم مجاز نیست مگر از روش الماسه استفاده شود که در این روش به جای روش افشانه ای از ابریژن با پروب مخصوص استفاده میشود.

سلب مسئولیت:حتما توضیحات پروفایل من را بخوانید.  نظرات ()
نانوشته های یک عدد معتاد نویسنده: مهدی - ۱۳٩٢/۱٠/٢۳

سلام.قبل از خواندن مطلب زیر چند نکته را باید به عرض دوستان برسانم.

1.مطلب زیر نوشته من نیست و درراستای درخواست همکاری در نوشتن وبلاگ یکی از وبلاگ نویسان گرامی لطف کرده اند و این مطلب را برای من فرستاده اند.بدلایلی نویسنده خودش را "گیلی خانم "معرفی میکند و نام واقعی اش را ذکر نکرده است.

2.این دوست گرامی در جستجوی مطلبی راجع به درمان با سلولهای بنیادی یا همان "Stem cell" به وبلاگ من رسیده است.(زده به کاهدون) !!! و از آنجا که درجستجوی مطلب راجع به سلولهای بنیادی به گفته خودش حالتی معتاد گونه دارد بنابراین تیتر و موضوع مطلب نوشته شده با اعتیاد هماهنگی دارد.

3.من از این مطلب چند جمله را حذف (بخوانید سانسور) کرده ام لیکن چیزی بر آن نیفزوده ام.در متن نوشته جاهایی Stem text tramadol آمده که لفظ Stem cell text tramadol بهتر است.این شما و این مطلب ارسالی:

                 ***************************************

وقتی آدمها را جو می گیرد یک جور خاص می گیرد. جو جزء لاینفک وجود انسانهاست. انسان بی جو مثل تنبان بی کش است.
جایی که جو نیست اسمش فضاست. در فضا از جو خبری نیست. انسانها خاص تر به نظر می رسند.
با پیشرفت در جوامع بشری گاهی آدمها به چیزی فراتر از جو یعنی فضا احتیاج دارند. فضا جائیست با یک ارتفاع کاملاً نامشخص از زمین که در آن به انسان حس تملک به خود، دست می دهد. انسانها با حس های اینچنینی بسیار بسیار حال می کنند. مثل این است که به آنها در روز تولدشان بگوئید کل زمین مال شماست. چقدر خوشحال می شوند!. بیچاره ها نمی دانند که همین زمین به این بزرگی در فضا نقطه است . در فضا آنان هستند و بی نهایت نقطه دوروبرشان که هیچکدام به کارشان نمی آید. فقط می توانند نقطه ها رو بشمارند. البته اگر شمردن بلد باشند!
روی زمین دنیا، زمین است. در جو نیز باز هم دنیا، زمین است چرا که با اینهمه فاصله در عین ناباوری هنوز آنتن دارید. دردسترس زمینیان هستید.گویا برای جو گیر شدن عجله داشته یادتان رفته موبایلتان را در آشپزخانه درون قابلمه بگذارید. امان از این ایرانسل که با خدمات مافوق فناوری اش شما را وادار به چه کارهایی که نمی کند. نمیگذارد با خیال راحت زندگی کنید. دست از پا خطا کنید، بی اجازه یواشکی موبایلتان را خاموش یا روشن کنید، سه صوته در جا به زمین مخابره خواهد شد. گرچه فناوری اطلاعات و ارتباطات گسترش یافته اما خیالی نیست! خلاصه هر چه باشد شما برای خودتان نابغه ای اینترنشنال هستید. راههای پیچاندن و از دسترس خارج کردن را خوب بلدید. ناسلامتی گوش شیطان کر مثلاََ جوگیر شده اید .
طبق مواردی که در بالا اشاره شد با دلیل و برهان ثابت کرده ایم که در جو هم دنیا ، زمین است چرا که اگر چه پیچ و مهره های مغزتان شل شده ولی کماکان خوب کار می کند.
و اما کمی آنطرف تر از جو ، در فضا قضیه چیز دیگریست. برعکس زمین دست نخورده و متفاوت است. نه از تکنولوژی خبری هست نه از جوامع بشری! پیچ و مهره های مغزتان در هوا معلق بوده و مغزتان به کل تعطیل است. غیر از توجه به خودتان ، تنها سرگرمی شما می تواند این باشد که در جستجوی چند عدد آدم فضایی ناقابل باشید و با آنان عکس تکی بگیرید! البته اگر آنقدر خوش شانس باشید که بدون دارا بودن مغز بتوانید آنان را قانع کنید در کنارتان بایستند و عکس بگیرند! خوب چاره چیست؟ شاید از نظر آنان شما به دلیل انسان بودنتان اندکی ضایع به نظر می رسید.
در فضا فقط خودت هستی و خودت. خودت می شوی دنیای خودت. در فضا دنیا خودت هستی.
پس با این تفاسیر نتیجه می گیریم که دنیای شما متغیر بوده و بستگی به موقعیتی دارد که در آن هستید. حالا این موقعیت میتواند هر کجا باشد. زمین، جو یا حتی فضا!
عجب روزی ست امروز! شدیداََ خمار هستیم. خماری حالت عجیبی ست. اصلا می دانید خماری چیست؟ خماری یعنی افسردگی، بیخوابی، ناامیدی، تنبلی، کند ذهنی، احساس پوچی ... و کلی چیزهای بد! آدمهای خمار در فضا سیر سلوک می نمایند. فضا تنها جاییست که می توانند به دور از چشم دیگران با آّبریزش بینی ، بدن درد و گلاب به رویتان بیرون روی راحت و بی غدغه کنار بیایند. به قول معروف بی دردسر سبک شوند. رها و بی قید و بند!
گرچه امروز خماریم اما حالاتمان در تعاریف فوق نمی گنجد. قبول این واقعیت سخت است ولی اعتراف می کنیم که از دست رفته و معتاد گشته ایم! ماشنیده ایم که در جوامع بشری ، اهالی معتاد جزء اقشار آسیب ساز و خاص جامعه اند. شواهد حاکی از آن است که این قضیه دوشرطی ست . رد خور ندارد. من معتادم پس در نتیجه خاص می باشم. (حالا جایی درز نکند بین خودمان باشد که ما هنوز نمی دانیم چرا قضیه ای به این مهمی در آنالیز دکتر مصاحب قید نشده است. شاید خدابیامرز یادشان رفته است یا شاید هم از ترس همسرش که خاص بوده است ، نخواسته بازگو و ریا شود. الله و اعلم)
اینجانب به Stem text teramadol  اعتیاد دارم و با اعتماد به نفس کاذب  به خود می بالم که معتاد و سرخوش هستم . یک معتاد که با نگاهی متفاوت دنیا را به چالش می طلبد. البته تعریف از خود نباشد ما شنیده ایم که اعتیاد به teramadol کلاس هم دارد چه برسد بهStem text teramadol که مدرن تر از آن است. این نشان می دهد که در جوامع بشری ما آدم باکلاسی می باشیم. مگر چه کم داریم از بقیه؟ ما هم دل داریم. باید برای حفظ اصالت و هویت خود به روز و آپدیت با جامعه حرکت نمائیم.
Stem text teramadol نوع حاد و پیشرفته text teramadol می باشد. اثرات و عوارض جانبی آن بس مخرب و خانمان سوز است. هم درون را می شکافد هم برون را. وجب به وجب گوگل را جستجو کنید عمراَ بتوانید حتی یک مورد تاکید میکنم فقط یک مورد اعتیاد، با اینچنین قابلیت چالش بر انگیزی بیابید. به قول معروف مثلث برمودا باید در مقابل چالش Stem text teramadol لونگ بیاندازد.
اگرچه مکانیسم Stem text teramadol پیچیده است اما همیشه بی هوا ایجاد می شود. شل کن سفت کن در کارش نیست. در جا غافلگیر می شوید. بطور مثال شما در اینترنت در جستجوی نتایج آخرین تحقیقات و بررسی ها روی سلولهای بنیادی هستید که بی هوا از وبلاگ رفیق ناباب سر در می آورید. نمی دانید مطالب وبلاگ رفیق ناباب شما را متحول نموده یا لذت کنکاش در افکار رفیق ناباب. از بخت بد روزگار به پدیده نوشتن مجدد علاقه پیدا می کنید. البته از نظر خودتان نوشتن صرفا تبلور یک عادت کهنه قدیمی در نهادتان است.   اما واقعیت چیز دیگریست. به نوشتن اعتیاد پیدا کرده اید. این همان Stem text teramado یا به زبان عامه ترامادول متنی- بنیادی ست. هر چه می گذرد اشتیاقتان به نوشتن بیشتر می شود. حال دیگر نوشتن غذای روحتان شده است. هر چه بیشتر می نویسید شکاف درونتان عمیق تر می شود. به خود که می آیید می بینید کار از کار گذشته است. خودتان مانده اید و یک شکاف عمیق که فقط با نوشتن پر می شود. اعتیادی ترمیم ناپذیر ،خاص، هیجان انگیز و از همه مهمتر چالش برانگیز!
این بود نتایج تحقیقات یک معتاد در خصوص گونه های ناشناخته اعتیاد در جوامع بشری که با دلیل و برهان به نظرتان رسید. امید است مثمر ثمر واقع گردد.
  نظرات ()
کاهش شیوع سرطان ریه نویسنده: مهدی - ۱۳٩٢/۱٠/٢٠

در میان خبرهای نا امید کننده و نگران کننده گاهی اوقات خبرهایی منتشر میشود که مایه خوشحالی و مسرت فراوان است.از جمله این اخبار خبر مربوط به کاهش شیوع سرطان ریه در زنان ومردان امریکایی طی سالهای 2005 تا 2009 میباشد.این خبر اگرچه مربوط به امریکا است و شاید برای ما هنوز ملموس نباشد اما نشاندهنده تلاش مثبت و پیگیر بشر در مبارزه با پدیده زشت و مضر "سیگار کشیدن" است.

بر اساس گزارش مرکز کنترل و پیشگیری از بیماریهای امریکا(CDC) میزان سرطان ریه طی سالهای مزبوردر مردان از 87 مورد در هر 100000نفر جمعیت به 78 مورد در 100000 کاهش یافته است(کاهش 2.6 % در سال) و این میزان کاهش در زنان از 57 به 54 در 100000بوده است (کاهش 1.1% در سال). این مطالعه تاکید کرده است که هرچند علل مختلفی برای این کاهش وجود دارد لیکن سیاست های مبارزه با مصرف دخانیات در این میان نقش عمده ای بازی می کند.

در این گزارش تاکید شده تاثیر سیاست هایی که منجر به افزایش قیمت سیگار شده اند در پیشگیری از مصرف آن بر روی جوانان بیشتر از گروههای سنی بالاتر است.

تحقیقات دیگر نیز نشان داده اند که افزایش قیمت سیگار به میزان 1% میتواند سبب کاهش مصرف آن در جوانان به میزان 1 تا 14% و در سنین بالاتر به میزان 1 تا 4.5% شود.

این خبر برای تمام ما و نیز فعالان مبارزه با دخانیات میتواند بسیار امیدوار کننده باشد.دیدن زجری که مبتلایان به سرطان ریه میکشند واقعا ناراحت کننده است و کاهشی در این اندازه براستی خبری مسرت بخش برای همه ما است.

منبع: 

http://www.medscape.com/viewarticle/818943

  نظرات ()
درخواست همکاری نویسنده: مهدی - ۱۳٩٢/٩/۱۸

از دوستان عزیزی که میتوانند در نوشتن به من کمک کنند خواهش میکنم با ایمیل به من اطلاع بدهند.البته چند نکته را یادآوری کنم که به قول معروف جنگ اول بهتر از صلح آخر است.

1. دوستان همکار در صورت تمایل مطالب را به ایمیل من خواهند فرستاد ومن به نام خودشان آنرا در وبلاگ خواهم گذاشت به عبارت دیگر در بدو امر نمیتوانم امکان دسترسی مستقیم به مدیریت مرکزی وبلاگ را به دوستان بدهم.

2.من بدنبال مطالب پزشکی و نیز ادبی هستم .از مطالب سیاسی و ورزشی اطلاع چندانی ندارم بنابر این در این زمینه تمایل به همکاری ندارم.

برای من این یک تجربه تازه است.امیدوارم که مفید باشد.میدانم که این وبلاگ یه وبلاگ دست اول و معروف نیست لیکن حداقل حسن آن این است که 8 سال است که سرپا است.

  نظرات ()
السلام علیک یا اباعبد الله نویسنده: مهدی - ۱۳٩٢/۸/٢٠

  

  نظرات ()
درمانگاه جراحی پلاستیک بیمارستان قائم مشهد نویسنده: مهدی - ۱۳٩٢/۸/۱۳

 به اطلاع بیماران عزیزمشهدی و خراسانی که دچارصدمات سروصورت شده اند و مشکلاتی مانند شکستگی فک یا استخوانهای صورت دارند و یا ناهنجاریهای مادرزادی صورت و فک دارند و نیز به اطلاع والدین کودکان مبتلا به لب شکری و یا شکاف کام میرسانم که درمانگاه جراحی پلاستیک و ترمیمی بیمارستان قائم مشهد پذیرای این عزیزان برای درمان میباشد. این درمانگاه در روزهای شنبه  و دوشنبه وچهارشنبه صبح دایر است .اخذ نوبت حضوری و نویت اینترنتی از سایت دانشگاه علوم پزشکی مشهد (mums.ac.ir)نیز امکان پذیر است .ضمنا در صورت نیاز به راهنمایی بیشتر افرادی که نیاز به اطلاعات داشته باشند میتوانند در قسمت نظرات همین پست یادداشت بگذارند یا مستقیما به من ایمیل بزنند.

  نظرات ()
مطالب قدیمی تر » « مطالب جدیدتر
مطالب اخیر شکستگی استخوانهای صورت سیر تحول لب شکری مراقب پوست خود و کودکانتان باشید کودک مبتلا به نقص مادرزادی پزشکان و اقتصاد باز سازی پستان نتیجه عمل جراحی زیبایی تان را قبل از عمل ببینید بوتاکس چیست؟ صدمات غیر عمدی به کودکان
کلمات کلیدی وبلاگ بازسازی پستان (۱) براده ها (٥) بوتاکس (۱) بیماریهای ناخن (۱) پراکنده گویی ها (٢٥) پستان زیر بغلی (۱) پیوند نای (۱) تحریم های امریکا علیه ایران (۱) تست های روانشناسی (۱) تنگی مجرای ادرار (۱) توده زیر بغل (۱) تومور مارکر (۱) جراحی انکوپلاستیک (۱) جراحی پلاستیک و ترمیمی (۱) جراحی کیسه صفرا (۱) جوانسازی صورت (۱) حسین (۱) ختنه (۱) ختنه با حلقه (۱) ختنه نوزادی (٢) خطاهای پزشکی (۱) خورخه لوییس بورخس (۱) داستانک (۱) درد (۱) درد ناحیه مقعد (۱) درد ناحیه ناف (۱) درسهایی از انتخابات ریاست جمهوری دهم (۱) درم ابریژن (۱) رادیو (۱) راز (۱) رفع چین و چروک صورت (۱) رنج (۱) سایت پزشکی (۱) سرطان ریه (۱) سلولهای بنیادی (۱) سنگ کیسه صفرا (۱) سوختگی (٢) سوختگی با بنزین (۱) سینوس پیلونیدال (۱) سینوس مویی (۱) شخصیت ها (۸) شعر (۱) شقاق مقعد (۱) شکاف کام (۱) شکستگی فک (۱) شیوع (۱) صلح مسلح (۱) طولانی ترین خورشید گرفتگی قرن (۱) عدالت (۱) عشق (۱) علایم بیماری (۱) فتق (۱) فجایعی (۱) فواید ختنه (۱) فیشر آنال (۱) فیشر مقعد (۱) لاپاراسکوپی (۱) لایه برداری پوست (۱) لب شکری (۱) ماموپلاستی (۱) مبارزه با دخانیات (۱) مذهب (۱) مرگ (۱) مطالب پزشکی (۱) معرفی کتاب (٥) ملانوم (۱) موفقیت (۱) میکردودرم ابریژن (۱) میکرودرم ابریژن (۱) ن والقلم (۱) ناخن در گوشت رفته (۱) ناف (۱) نای (۱) نتیجه جراحی زیبایی (۱) نکات مهم سلامتی (۱) هرنی (۱) کدام متخصص (۱) کرم ضد آفتاب (۱) کوتاه کردن ناخن (۱) کیست مویی (۱)
دوستان من پزشكي الكترونيك Medscape میقات فردوس اطلاعات ورزشهای رزمی و دفاع شخصی(آقای جعفر صباحی راد) وبلاگ کلاس اولی ها شکر خند(تجربه مادر یک کودک مبتلا به لب شکری) کتابکده دکتر قاسم کیانی مقدم پرتال زیگور طراح قالب