مهدی
تماس با من
پروفایل من
نویسنده (های) وبلاگ مهدی
آرشیو وبلاگ
      م.غنچه ()
به کدام پزشک مراجعه کنیم؟ نویسنده: مهدی - ۱۳٩٢/۳/۳

بسیاری از ما در هنگام بیماری در انتخاب پزشک مناسب دچار سردرگمی هستیم. این امر بویژه در حال حاضر که هنوز سیستم ارجاع در کشور فراگیر نشده است بیشتر ایجاد مشکل می کند و باعث اتلاف وقت و هزینه بیماران میشود وهم گاهی اوقات هزینه زیادی به سیستم درمان تحمیل میکند و در مواردی سبب اتلاف بیهوده وقت پزشک نیز میشود. به عنوان مثال بیماری را در نظر بگیرید که بدلیل بیماری فتق ندانسته به متخصص داخلی مراجعه می کند و متخصص داخلی برای تشخیص بیماریی که نیاز به هیچ اقدام تشخیصی بیشتری ندارد بیمار را به سونوگرافی معرفی میکند وپس از انجام سونوگرافی وی را به جراح معرفی مینماید.در اینجا بیمار یک ویزیت و یک هزینه سونوگرافی اضافه پرداخت کرده است و بعلاوه وقت خود را نیز در این پروسه تلف کرده است.ضمنا وقت متخصص داخلی و سونولوژیست نیز بیهوده تلف شده است. به همین دلیل است که درسالهای اخیر وزارت بهداشت و درمان به فکر افتاده است که سیستم پزشک خانواده را راه اندازی کند تا از این سردرگمی و اتلاف هزینه و وقت جلوگیری نماید.اقدامی که دیر هنگام ولی به هر حال بسیار مفید است. اما بطور کلی اگرچه آنچه مینویسم ممکن است کاملا مطلق و درست نباشد اما فکر میکنم اگر بیماری دارید بهتر است به این نحو اقدام نمایید.

1.نکته مهم این که اگر میشنوید که فلان دکتر ، دکتر خیلی خوبی است این به معنای این است که در رشته تخصصی خودش خوب است و الزاما به معنای این نیست که هربیماریی را میتواند درمان کند. اگرپیش یک جراح عمومی کیسه صفرای مادرتان را عمل کرده اید و از نتیجه خیلی راضی هستید به معنای این نیست که آن جراح میتواند "سردرد" چندین ساله شما را نیز درمان کند.پس پول و وقت خود را هدر ندهید.

2.اگر بیماری دارید که نمیدانید به چه پزشکی با چه تخصصی مراجعه کنید، بهترین کار مراجعه به یک پزشک عمومی است.البته با پزشک خود صادق باشید و علاوه بر اینکه برای درمان مراجعه میکنید به پزشک معالجتان این راهم بگویید که آیا لازم است به متخصص مراجعه نمایید یا نه و اگر لازم است به چه تخصصی؟

3.اگرنتیجه دلخواه را نگرفتید میتوانید در مرحله بعد به متخصص داخلی مراجعه نمایید.درمان دیابت و چربی خون، بیماریهای تنفسی، فشارخون ،بیماریهای گوارشی نیز درحیطه کاری این متخصصین است.

4.جراحی های تیروئید ،کیسه صفرا، فتق ها، توده های زیرجلدی و سطحی ، سرطانهای دستگاه گوارش ،بیماریهای پستان، بیماریهای ناحیه مقعد مانند بواسیر و شقاق مقعد و....درحیطه کاری جراحان عمومی است.

5.بیماریهای کلیه و مجاری ادرار اگرفقط نیاز به درمان دارویی دارد توسط متخصصین داخلی ،نفرولوژی ،درمان میشود اما آن دسته که نیاز به جراحی دارد مانند سنگ های کلیه و حالب و مثانه ،تومورهای سیستم ادراری و نیز پروستات بوسیله متخصصین ارولوژی درمان میشود.

6.متخصصین روماتولوژی گروهی هستندکه بیماریهای مفاصل و بافت همبند که اغلب تحت عنوان روماتیسم شناخته میشوند را درمان میکنند.

7.جراحان پلاستیک و ترمیمی در جراحی طیف وسیعی از بیماریها نقش دارند مانند اعمال زیبایی بینی و پستان و شکم (رینوپلاستی و ماموپلاستی و ابدومینوپلاستی ) و نیز اعمال ترمیمی مانند ناهنجاریهای مادرزادی صورت مانند شکاف کام و شکاف لب (لب شکری) و تومورهای سروگردن و نیز اصلاح ناهنجاریهای متعاقب سوختگی ها و همچنین در ترمیم نقایص نسج نرم که نیاز به پوشش با نسوج دیگر وجود داشته باشدو همچنین در درمان صدمات دست و ناهنجاریهای آن.

8.سایر تخصص ها را ذکر نکردم چون بسیاری از آنها از نامشان پیدا است مانند متخصصین بیماریهای زنان که کارشان عمدتا به کنترل حاملگی و پیامدهای آن و زایمان و نیز تومورهای دستگاه تناسلی زنانه متمرکز است یا مثلا چشم پزشکان که نیازی به توضیح بیشتری وجود ندارد.

9.البته در این میان ممکن است در یک بیماری دو یا چند تخصص پزشکی درگیر باشند مانند بیماریهای تیروئید که هم بوسیله متخصصین غدد و هم جراحان عمومی و هم متخصصین گوش و حلق و بینی درمان میشود.

10.یادتان باشد مراجعه بیماری که مثلا دچار ضعف و بیحالی است به متخصص ارتوپدی درست مانند این است که برای صافکاری گلگیر اتومبیلتان به یک آپاراتی مراجعه نمایید!! پس لطفا حواستان راجمع کنید....!!! 

 

 

  نظرات ()
مطالب اخیر شکستگی استخوانهای صورت سیر تحول لب شکری مراقب پوست خود و کودکانتان باشید کودک مبتلا به نقص مادرزادی پزشکان و اقتصاد باز سازی پستان نتیجه عمل جراحی زیبایی تان را قبل از عمل ببینید بوتاکس چیست؟ صدمات غیر عمدی به کودکان
کلمات کلیدی وبلاگ بازسازی پستان (۱) براده ها (٥) بوتاکس (۱) بیماریهای ناخن (۱) پراکنده گویی ها (٢٥) پستان زیر بغلی (۱) پیوند نای (۱) تحریم های امریکا علیه ایران (۱) تست های روانشناسی (۱) تنگی مجرای ادرار (۱) توده زیر بغل (۱) تومور مارکر (۱) جراحی انکوپلاستیک (۱) جراحی پلاستیک و ترمیمی (۱) جراحی کیسه صفرا (۱) جوانسازی صورت (۱) حسین (۱) ختنه (۱) ختنه با حلقه (۱) ختنه نوزادی (٢) خطاهای پزشکی (۱) خورخه لوییس بورخس (۱) داستانک (۱) درد (۱) درد ناحیه مقعد (۱) درد ناحیه ناف (۱) درسهایی از انتخابات ریاست جمهوری دهم (۱) درم ابریژن (۱) رادیو (۱) راز (۱) رفع چین و چروک صورت (۱) رنج (۱) سایت پزشکی (۱) سرطان ریه (۱) سلولهای بنیادی (۱) سنگ کیسه صفرا (۱) سوختگی (٢) سوختگی با بنزین (۱) سینوس پیلونیدال (۱) سینوس مویی (۱) شخصیت ها (۸) شعر (۱) شقاق مقعد (۱) شکاف کام (۱) شکستگی فک (۱) شیوع (۱) صلح مسلح (۱) طولانی ترین خورشید گرفتگی قرن (۱) عدالت (۱) عشق (۱) علایم بیماری (۱) فتق (۱) فجایعی (۱) فواید ختنه (۱) فیشر آنال (۱) فیشر مقعد (۱) لاپاراسکوپی (۱) لایه برداری پوست (۱) لب شکری (۱) ماموپلاستی (۱) مبارزه با دخانیات (۱) مذهب (۱) مرگ (۱) مطالب پزشکی (۱) معرفی کتاب (٥) ملانوم (۱) موفقیت (۱) میکردودرم ابریژن (۱) میکرودرم ابریژن (۱) ن والقلم (۱) ناخن در گوشت رفته (۱) ناف (۱) نای (۱) نتیجه جراحی زیبایی (۱) نکات مهم سلامتی (۱) هرنی (۱) کدام متخصص (۱) کرم ضد آفتاب (۱) کوتاه کردن ناخن (۱) کیست مویی (۱)
دوستان من پزشكي الكترونيك Medscape میقات فردوس اطلاعات ورزشهای رزمی و دفاع شخصی(آقای جعفر صباحی راد) وبلاگ کلاس اولی ها شکر خند(تجربه مادر یک کودک مبتلا به لب شکری) کتابکده دکتر قاسم کیانی مقدم پرتال زیگور طراح قالب