مهدی
تماس با من
پروفایل من
نویسنده (های) وبلاگ مهدی
آرشیو وبلاگ
      م.غنچه ()
پزشکان و اقتصاد نویسنده: مهدی - ۱۳٩۳/۳/۱٥

شاید صحبت کردن از اقتصاد در یک وبلاگ پزشکی و آن هم توسط من که الفبای علم اقتصاد را هم نمی شناسم خنده دار باشد اما به هر حال تصمیم گرفتم تجربیات ناقص خودم و برداشتم در این زمینه را بنویسم شاید به عنوان یک مطلب خنده دار باعث شود خشک و بیروح بودن مطالب پزشکی در این وبلاگ کمتر جلب توجه کند. البته مخاطب اصلی این مطلب همکاران پزشک من هستند.لطفا سایرین از خواندن آن خودداری فرمایندنیشخند !!!!!!!!!

یک مطلب جالب و البته خنده دار که هم در مورد پزشکان و هم در بسیاری از سایر قشر های جامعه وجود دارد این است که قریب به اتفاق افراد سختی درس های سنگین پزشکی و مشقات این رشته را تحمل میکنند تا به "پول" برسند.نیشخند .این مصداق کامل همان جوک است که از پسره میپرسن میخوای چکار کنی ؟

-میخوام درس بخونم .

- که چی بشه ؟

-که دیپلم بگیرم.

-بعدش چی ؟

-برم دانشگاه و دکتر بشم .

-بعدش چی؟

- با دکتری کار کنم و پول دربیارم و با پولش یه وانت بخرم و کرایه کشی کنم!!!!!

این مطلب جوک است اما متاسفانه حقیقت تلخ پنهان شده در افکار بسیاری از کسانی است که چه در رشته پزشکی و چه در سایر حرف تحصیل میکنند.به نظر من برای رفع هر مشکلی باید مستقیما به قلب آن مشکل زد.راه های پیچ در پیچ افراد را لزوما به مقصد نمیرساند و اگر هم برسند بسیار دیر میرسند.اگر کسی دنبال پول است واقعا باید از همان جوانی بدنبال پول برود. نمیخواهم منکر شوم که در بین پزشکان نیز افراد بسیار پولدار وجود دارند اما اغلب آنها از راههایی بجز طبابت در آمدشان را کسب کرده اند.

دوم :حالا که اشتباه کردید و وارد این رشته شدید و جوانی تان را برای خواندن و حفظ کردن لاطائلات و تو سری خوردن از دانشجو واستاژر و اینترن سال بالاتر و همچنین از اساتید مهربان!!! این رشته تلف کردید نگران نباشید.بزودی به وانت دست خواهید یافت!!! البته به این شرط که منبع در آمد دیگری داشته باشید..!!!!میخندین؟؟؟؟ خنده ندارهعصبانی.فکر میکنید شاخ غول شکوندین؟؟؟ نه عزیزان من تازه باید از حالا شروع کنید که شاخ غول را بشکنید!! چطوری؟؟؟؟ خب معلومه ....شما الان نزدیک 30 سال سن دارید و هنوز نه خانه ای دارید و نه اتوموبیلی و نه مطبی و .....هیچ هستید...هیچ...میدانم یک کاغذ پاره ای!!! (بلا نسبت قطعنامه های سازمان ملل متحد) تحت عنوان دانشنامه پزشکی و یک مهر نظام پزشکی دستتان است .فکر میکنید نون خشکی محله تان مجموع این دو تا رو از شما چند میخرد؟ امتحان کنید.حتی مجانی هم حاضر نیست از شما بگیرد چه برسد که توقع داشته باشید بابت آنها پولی هم پرداخت کند.

سوم: دو سه سالی است که وارد بازار کار !! شده اید و درآمدی دارید. مغرور نشوید.به چند دلیل. دنیای کسب وکار به شدت در حال تغییر است. هیچ تضمینی وجود ندارد که بتوانید این دانسته ها را برای 5 سال دیگر هم مورد استفاده قراردهید. ضمنا همیشه جوان نخواهید بود و بزودی گرد و غبار میانسالی و پیری را در اطرافتان خواهید یافت. پس شروع کنید به سرمایه گذاری کردن. اینجای مطلب دیگر واقعا جدی است و هیچ طنزی در کار نیست. به نظر من پزشکان باید ممر درآمدشان از راهی بجز حرفه پزشکی باشد.باید با سرمایه گذاری و پس انداز سعی کنید از نظر درآمدی هرگز به پزشکی وابسته نباشید.پزشکی باید فقط عشق شما باشد. در آمد از راههای دیگر میرسد و بدنبالش باشید.

چهارم: در بین پزشکان افرادی با درآمدهای هنگفت و افرادی با در آمدهای ناچیز وجود دارند.مگر سایر شغل ها اینگونه نیستند؟؟ به نظر شما در آمد قنادی غضنفر در دارغوز آباد سفلی با در آمد یک قنادی در مثلا تجریش یا لویزان یا سعادت آباد تهران یکسان است؟؟؟!!! یا یک سوپر مارکت !! واقع در عنج پایین خراسان جنوبی که 4 خانوار جمعیت دارد همانقدر درآمد دارد که یک سوپر مارکت واقع در فلکه آب مشهد؟؟؟؟ خب هردوی اینها قنادی و سوپر مارکت هستند اما این کجا و آن کجا...... این قضیه در مورد پزشکی هم صادق است.بنابر این گول اسم رشته شغلی تان را نخورید. از بریز و بپاش های غیر ضروری خودداری کنید. خسیس نباشید اما اسراف هم نکنید. مطمئن باشید بالاترین درآمدها هم اگر بدون حساب و کتاب خرج شوند دوامی نخواهند داشت و برای دارنده اش چندان برکتی ببار نخواهد آورد. 

پنجم : از اقتصاد غفلت نکنید....بیش از اندازه خودتان را درگیر شغل و حرفه پزشکی نکنید.مگر اینکه عاشق زار این رشته باشید که خب بر مجنونان حرجی نیست اگر هر کاری بکنند.اما از اقتصاد غافل نشوید. پزشکی در کنار درآمد هزینه های سنگین هم دارد. اگر بخواهید در یک کنگره بین المللی برای ارتقای سطح معلوماتتان شرکت کنید حداقل باید سه هزار دلار خرج کنید. مگر اینکه قیدش رابزنید که خب از قافله علم!!! عقب خواهید ماند. پس اقتصاد را جدی بگیرید.این جزء لاینفک کار و زندگی شماست.

ششم : اگر تجربه مفیدی در این زمینه دارید لطفا مرا هم درجریان قرار دهید.

  نظرات ()
مطالب اخیر شکستگی استخوانهای صورت سیر تحول لب شکری مراقب پوست خود و کودکانتان باشید کودک مبتلا به نقص مادرزادی پزشکان و اقتصاد باز سازی پستان نتیجه عمل جراحی زیبایی تان را قبل از عمل ببینید بوتاکس چیست؟ صدمات غیر عمدی به کودکان
کلمات کلیدی وبلاگ بازسازی پستان (۱) براده ها (٥) بوتاکس (۱) بیماریهای ناخن (۱) پراکنده گویی ها (٢٥) پستان زیر بغلی (۱) پیوند نای (۱) تحریم های امریکا علیه ایران (۱) تست های روانشناسی (۱) تنگی مجرای ادرار (۱) توده زیر بغل (۱) تومور مارکر (۱) جراحی انکوپلاستیک (۱) جراحی پلاستیک و ترمیمی (۱) جراحی کیسه صفرا (۱) جوانسازی صورت (۱) حسین (۱) ختنه (۱) ختنه با حلقه (۱) ختنه نوزادی (٢) خطاهای پزشکی (۱) خورخه لوییس بورخس (۱) داستانک (۱) درد (۱) درد ناحیه مقعد (۱) درد ناحیه ناف (۱) درسهایی از انتخابات ریاست جمهوری دهم (۱) درم ابریژن (۱) رادیو (۱) راز (۱) رفع چین و چروک صورت (۱) رنج (۱) سایت پزشکی (۱) سرطان ریه (۱) سلولهای بنیادی (۱) سنگ کیسه صفرا (۱) سوختگی (٢) سوختگی با بنزین (۱) سینوس پیلونیدال (۱) سینوس مویی (۱) شخصیت ها (۸) شعر (۱) شقاق مقعد (۱) شکاف کام (۱) شکستگی فک (۱) شیوع (۱) صلح مسلح (۱) طولانی ترین خورشید گرفتگی قرن (۱) عدالت (۱) عشق (۱) علایم بیماری (۱) فتق (۱) فجایعی (۱) فواید ختنه (۱) فیشر آنال (۱) فیشر مقعد (۱) لاپاراسکوپی (۱) لایه برداری پوست (۱) لب شکری (۱) ماموپلاستی (۱) مبارزه با دخانیات (۱) مذهب (۱) مرگ (۱) مطالب پزشکی (۱) معرفی کتاب (٥) ملانوم (۱) موفقیت (۱) میکردودرم ابریژن (۱) میکرودرم ابریژن (۱) ن والقلم (۱) ناخن در گوشت رفته (۱) ناف (۱) نای (۱) نتیجه جراحی زیبایی (۱) نکات مهم سلامتی (۱) هرنی (۱) کدام متخصص (۱) کرم ضد آفتاب (۱) کوتاه کردن ناخن (۱) کیست مویی (۱)
دوستان من پزشكي الكترونيك Medscape میقات فردوس اطلاعات ورزشهای رزمی و دفاع شخصی(آقای جعفر صباحی راد) وبلاگ کلاس اولی ها شکر خند(تجربه مادر یک کودک مبتلا به لب شکری) کتابکده دکتر قاسم کیانی مقدم پرتال زیگور طراح قالب