سرطان پستان و امیدهای پیش رو

در اسفندماه 1389 ششمین کنگره بین المللی سرطان پستان به همت دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی در تهران برگزار شد و من طبق روال سالهای گذشته در آن شرکت کردم و اگرچه دیر هنگام است لیکن دریغ است که این گزارش کوتاه را ننویسم.

طبق معمول هرسال متخصصین برجسته ایرانی و خارجی در این کنگره شرکت داشتند. امروزه در زمینه درمان سرطان پستان پیشرفت های قابل ملاحظه ای ایجاد شده است. در گذشته درمان این سرطان شامل برداشتن کل نسج پستان همراه با عضلات جدار قفسه سینه و غدد لنفاوی زیر بغل بود که امروزه این اعمال تا حد امکان محافظه کارانه تر شده است بطوری که تا حد امکان سعی میشود نسج پستان حفظ شود .این کار ت آنجا پیش رفته است که حتی در مواردی سعی میشود علاوه بر برداشتن نسج سرطانی و حفظ پستان ؛ باقیمانده نسج پستان با روشهای زیبایی ترمیم گردد بطوریکه برداشتن پستان همراه با ماموپلاستی توام میگردد(Oncoplastic surgery).

بعلاوه برای برداشتن غدد لنفاوی پستان از تکنیک های جدید استفاده میشود که این امر سبب شد ه است در تعدادی از بیماران نیاز به برداشتن این غدد لنفی منتفی گردد که بنوبه خود از بروز تورم دیررس اندام فوقانی جلوگیری میکند.

کشف داروهای جدید شیمی درمانی از نکات امیدوار کننده ی دیگر است.و بالاخره تکنیک رادیوتراپی حین عمل جراحی که به تازگی درانگلستان شروع شده است در صورتی که همه گیر شود انقلابی در درمان سرطان پستان ایجاد خواهد کرد و سبب خواهد شد تا در وقت و هزینه بیماران به میزان قابل تو جهی صرفه جویی شود.

آنچه قابل ذکر است اینکه تکنیک های جراحی مزبور در حال حاضر در ایران نیز انجام میشود.داروها ی شیمی درمانی در دسترس است (البته متاسفانه با قیمت بالا). و امید میرود که مجموعه پیشرفتهای مزبور آینده نوید بخشی را پیش چشم بیماران مبتلا به این نوع سرطان متصور سازد...........به امید آن روز

/ 0 نظر / 11 بازدید