لب شکری

معمولا والدینی که صاحب فرزند مبتلا به شکاف لب یا لب شکری میشوند در ابتدا دچار استرس روحی شدیدی میشوند.ظاهر کودک برایشان درد سر بزرگی محسوب میگردد و یاس در مرتبه اول ممکن است بر آنها مستولی شود.اما باید دقت داشت که لب شکری بیماری است که اغلب با درمان جراحی قابل اصلاح است هرچند که ممکن است درجاتی از تغییر شکل در ناحیه جراحی باقی بماند.اما ذکر چند نکته کاربردی:

1.لب شکری میتواند یکطرفه یا دوطرفه و کامل یا ناکامل و به تنهایی یا همراه با شکاف کام باشد.در هر صورت اصلاح این نقیصه نیاز به جراحی دارد.

2.درمان این بیماری اغلب بوسیله پزشکان بصورت تیمی و گروهی انجام میشودبدین ترتیب که در طی درمان نیاز به مداخله متخصص اطفال،جراح پلاستیک،ارتودنتیست،کارشناس گفتاردرمانی و.... ممکن است وجود داشته باشد.سن معمول جراحی لب شکری 3 تا 4 ماهگی است.البته بهتر است این بیماران در همان روزهای اول پس از تولد  به جراح پلاستیک ارجاع شوند چون از همان بدو تولد ممکن است جراح پلاستیک بیمار را به ارتودنتیست ارجاع دهد تا اقداماتی مانند نزدیک کردن دو لبه شکاف با استفاده از چسب زدن یا وسایل مخصوص را انجام بدهد که به آن مولدینگ میگویند که در این صورت تا زمان عمل عرض شکاف کاهش می یابد و جراح پلاستیک با راحتی و اطمینان بیشتری میتواند عمل جراحی را انجام دهد. 

3.نکته مهم اینکه این نوزادان بهتر است به پهلو خوابانده شوند و نه به حالت طاقباز.خوابانیدن کودک به پهلو نیز عرض شکاف را کاهش میدهد.

4.برحسب وسعت شکاف و همزمانی آن با شکاف کام ممکن است عمل جراحی در یک یا چند مرحله انجام شود.غالبا پس از عمل موضع جراحی با چسب های مخصوص steristrip پوشانده میشود.این چسب در صورت شل شدن باید توسط والدین تعویض شود.علت استفاده از این چسب این است که جوشگاه جراحی باریک تر باشد و نتیجه نهایی از نظر زیبایی بهتر باشد.در هر بار تعویض چسب باید محل بخیه ها هم با پنبه خیس تمیز شود.

5.اگر همزمان با شکاف لب شکاف کام هم وجود داشته باشد، شکاف کام در 9 ماهگی تا یکسالگی با عمل جراحی اصلاح میشود.

6.در موارد همراه بودن شکاف لب و کام در سن 2/5 تا 4 سالگی باید از نظر صحبت کردن بررسی شودند و بویژه در مواردی که شکاف کام همزمان وجود دارد تحت گفتار درمانی قرار گیرند.

7.شکاف لب کامل معمولا همزمان با ناهنجاری و نامنظمی در دندانها و بویژه دندان نیش همان طرف میباشد.در این صورت باید در سن 7 الی 9 سالگی ریشه دندانها نیز با گذاشتن گرافت (پیوند ) استخوانی محکم شودو در صورتی که نامنظمی در دندانها وجود دارد بوسیله ارتودنتیست هم تحت درمان قرار گیرند.

8.و بالاخره اگر اختلال در استخوانها ی صورت مانند فک بالا و پایین وجود دارد و یا در صورتی که بینی دچار تغییر شکل عمده است در حدود 17 سالگی که رشد فرد کامل شده و بلوغ راپشت سر گذاشته است این اختلالات نیز درمان شوند.

مراحل بالا اغلب در صورت همزمانی شکاف لب و شکاف کام انجام میشود و بر حسب مورد ممکن است اگر اختلال خفیف تر باشد فقط نیاز به برخی از اعمال جراحی فو ق باشد.

/ 4 نظر / 73 بازدید
دادرس

سلام آفای دکتر عزیز.جای خالی شما در فردوس محسوس است .هرکجا هستید در پناه حق زنده و سربلند باشید.

پزشکی

سلام آقای دکتر.ایام سوگواری رو خدمتتون تسلیت میگم. آقای دکتر یه سوال از محضرتون داشتم شاید بی ربط با تخصص جنابعالی باشه اما صد در صد اطلاع کافی در این زمینه خواهید داشت که منو راهنمایی کنین آقای دکتر مامانم به توصیه من هر روز به مدت 2ماه قرص آسپرین برای جلوگیری از لخته شدن خون مصرف کرده والان دچار معده درد شده غیر از قطع دارو نیاز به مصرف قرص دیگه ای هم هست؟وبا توجه به مصرفشون طی مدت 2ماهی که عرض کردم خدای ناکرده احتمال زخم گوارشی که نیست؟ضمنا ایشون به پزشک مراجعه کردن و قرص ایمپرازول و... دادن منتها پزشک از مصرف آسپرین اطلاع نداشته.. با قطع مصرف آسپرین مشکلشون پقدر طول میکشه حل بشه... از وقت گرانبهایی که گذاشتین بی نهایت ممنونم..قبلا هم از نظرات سازندتون استفاده کردم.ممنون

پزشکی

سلام.ممنون از پاسختون. با توجه به اینکه ایشون دو روزه که قرص آسپرین رو قطع کردن واینکه با مصرف ایمیپرازول و... خداروشکر دردشون نسبت به قبل بهتر شده بطور طبیعی تا چه مدت طول میکشه تا دردشون بهبود پیدا کنن؟

میقات فردوس

سلام آقای دکتر خسته نباشید خوبید انشالله امیدوارم ایام به کام باشد رفتید حرم برای من سراپا تقصیر دعا کنید ممنون التماس دعا