سنگ کیسه صفرا

اگر مبتلا به سنگ کیسه صفرا یا عوارض آن هستید و تصمیم به عمل جراحی دارید شاید این متن برای آگاهی شما مفید باشد:

1.علامت معمول و شایع سنگ کیسه صفرا ایجاد درد در ناحیه سردل و سمت راست و بالای شکم است.این درد میتواند خفیف و گذرا ویا شدید و ماندگار باشد.درد معمولا موقعی ایجاد میگردد که بدنبال خوردن یک وعده غذای چرب کیسه صفرا حسابی منقبض شود تا صفرا را وارد روده نماید اما این امر باعث میشود که سنگ موجود در کیسه در ناحیه گردن کیسه صفرا گیر بیافتد و سبب ایجاد انسداد در مسیر صفرا شود لذا درد شدیدی ایجاد خواهد شد.این درد میتواند علاوه بر ناحیه سردل ، به بین دو کتف و یا به شانه راست نیز انتشار پیدا کند.

2.گاهی یک سنگ کوچک صفراوی میتواند از مجرای کیسه صفرا عبور کند و وارد مجرای اصلی صفراوی شود که در این حالت میتواند انتهای تحتانی مجرای اصلی صفرا(CBD) را ببندد. این امر علاوه بر ایجاد درد میتواند باعث ایجاد زردی ویا تب ولرز شدید ناشی از عفونت مجرای صفراوی گردد. از آنجا که انتهای مجرای اصلی صفرا و مجرای لوزالمعده مشترک میباشد این انسداد میتواند باعث تورم لوزالمعده(پانکراتیت حاد) که بیماری به مراتب جدی تری است نیز بشود.

3.تشخیص وجود سنگ در کیسه صفرا با انجام سونوگرافی قطعی میشود. انجام آزمایش خون و بررسی تست های کبدی نیز به پزشک در تشخیص عوارض کمک کننده است.

4.درمان سنگ کیسه صفرا با انجام عمل جراحی ممکن میگردد.این عمل جراحی شامل برداشتن کامل کیسه صفرا همراه با سنگهای درون آن است.برخلاف تصور اکثر افراد عمل جراحی که در آن فقط سنگ ها تخلیه شوند و کیسه صفرا برداشته نشود در موارد بسیار استثنایی انجام میگیرد(مثلا در بیماران قلبی که تحمل عمل جراحی ندارند) و در اغلب قریب به اتفاق موارد در تمام دنیا عمل جراحی کیسه صفرا مساوی با برداشتن کیسه است چراکه از نظر پزشکان وجود سنگ دلالت بر وجود بیماری در جداره کیسه صفرا دارد بنابر این باقی گذاشتن کیسه معادل با ایجاد سنگ مجدد در آینده است.

5.در حال حاضر هنوز درمان دارویی موثر برای سنگ کیسه صفرا وجود ندارد.در سالهای اخیر داروهایی وارد بازار شده اند اما مشکل این داروها این است که ممکن است حتی در موارد اولیه سنگ صفرا را حل نماید لیکن تقریبا در 100% موارد پس از قطع دارو مجددا سنگ در کیسه تشکیل میشود.لذا این داروها نیز در موارد بسیار محدودی مورد استفاده قرار میگیرند.

6.عمل جراحی به روش مرسوم و قدیمی(باز) و یا لاپاراسکوپیک (در اصطلاح ،بسته و به غلط روش لیزری!!) قابل انجام است.البته روش استاندارد فعلی روش لاپاراسکوپیک است مگر در موارد خاصی که پزشک تشخیص بدهد که  امکان انجام آن وجود ندارد.

7.در هردو روش جراحی نیاز به بیهوشی عمومی وجود دارد و در هردوروش  کیسه صفرا برداشته میشود اما در روش لاپاراسکوپیک برش ها کوچکتر است و لذا درد پس از عمل نیز کمتر است.در این روش شانس عفونت زخم هم کمتر میباشد.

8.من همیشه به بیمارانم توصیه میکنم که سنگ های صفراوی کوچکتر خطرناک ترند .بنابر این آنها را جدی بگیرید.وجود سنگ های ریز متعدد در کیسه صفرا عواقب بیشتری از یک سنگ یک سانتی متری دارد چون میتواند وارد مجرای اصلی صفراوی شود و عواقبی مانند زردی یا تورم لوزالمعده ایجاد کند که درمان را مشکل تر می سازد.

9.در مواردی که سنگ صفراوی وارد مجرای اصلی شده باشد معمولا قبل از عمل جراحی اصلی بیمار جهت انجام اندوسکوپی و ERCP ارجاع میگردد تا بدین وسیله سنگ از مجرای اصلی خارج شود و سپس نسبت به عمل جراحی اقدام میشود.

10.درد های قلبی و یا سایر دردهای احشایی نیز میتوانند مشابه درد صفراوی باشند لذا برای تشخیص قطعی به پزشک معالج خودتان مراجعه نمایید.

11.آنچه در بالا ذکر شد فقط جنبه آگاهی بخشی دارد و به عنوان خط مشی درمان نیست.درمان افراد را پزشک معالج هر فرد تعیین میکند لذا بر اساس مطالب فوق تصمیم به درمان و یا قطع درمان نگیرید و در این زمینه با پزشک معالج تان مشورت نمایید.

/ 8 نظر / 24 بازدید
Sepide

سلام اطلاعاتتون خوب بود من 25 سالمه و سنگ صفرا دارم خیلی میترسم از جراحی..مخصوصا که مادرم هم داشته و صفراش رو در اورده... لاپاروسکوپی هم کرده منتهی ترس داره! نمیدونم چیکار کنم

مهدی

سلام ممنون از اطلاعات مفیدتون برداشتن کیسه ی صفرا چه مشکلاتی را ایجاد میکند؟ ممنون

عشقی اک

خیلی خوب بود تشکر

امیر

تشکر

قوچعلی صادقوند

سلام خوب بودتشکر

سعادت

با سلام و تشکر، به دنبال جراح با تجربه لاپاراسکوپ برای عمل مادرم هستم، البته ارجحیت امکان استفاده از بیمه های درمانی هم هست زیرا به بیمارستانهای خاتم و کسری مراجعه کردیم و با وجود داشتن جراح مجرب پوشش بیمه ای مناسبی ندارند، چنانچه محبت بفرمائید معرفی کنید تشکر میکنم!

امین

باسلام و ادای احترام وتشکر بخاطر کار خوبی که کرده اید.من 2سال پیش بادرد شدید شکم و انسداد روده به بیمارستانی خصوصی در شهرک غرب مراجعه کردم.دکترها نتوانستند مورد مرا متوجه شوند وکیسه من ترکید و حال وحشتناکی پیدا کردم اما رفته رفته بهتر شدم .سال گذشته مجددا حالم بد شد .نفس تنگی همراه با سردرد شکم درد و انسداد روده. به دکترمغازه ای در بیمارستان مهر مراجعه کردم فوری تشخیص داد و تعجب کرد که اولا چرا پزشکان بیمارستان معروف نتوانسته اند بیماری را تشخیص بدهند ثانیا چطور من یکسال پس از ترکیدن کیسه صفرا زنده مانده ام؟ همان سال در بیمارستان کسری عمل باز کردم.الان هر از چند گاهی مجددا حملات عجیبی به من دست می دهد که دچار سردرد انسداد روده و تنگی نفس و تب و درد بدن می شوم اما بعد از چند روز کم کم و به مرور رفع می شود . اما رمقم گرفته می شود. آیا اینها ربطی به پانکرات دارند؟باتشکر

خوب بود امابیشتر میخوام بدونم