تومور مارکر

گاهی در تشخیص بیمارانی که علائم مبهم دارند اندازه گیر ی سطح تومورمارکرها برایشان درخواست میگردد که درمواردی بدلیل اطلاعات ناقص سبب دلهره و اضطراب بیش از حد برای آنها میشود.این مطلب را جهت رفع این اضطراب بی دلیل نوشتم.

1.تومور مارکرها (Tumor markers)یا به عبارت فارسی نشانگرهای تومور موادی هستندکه بوسیله تومورها یا غده های سرطانی تولید میگردند و در خون، ادرار یا ترشحات بدن افراد مبتلا به سرطان یافت میگردند.این مواد با مقادیر کمتر بوسیله بافت های طبیعی بدن نیز ترشح میگردند بنابراین صرف وجود آنها در خون موید وجود سرطان نیست.

2. تومورمارکرها اسامی متفاوتی دارند و برای بررسی سرطانهای متفاوت مورد بررسی قرار میگیرند مثلا  PSA برای سرطان پروستات،CEA  برای سرطان روده بزرگ و پستان، CA125 برای سرطان تخمدان، و CA19-9 برای سرطان لوزالمعده و...

3.گاهی پزشکان آزمایش خون برای اندازه گیری سطح این مواد را درخواست میکنند که در اغلب موارد برای پایش درمان سرطان در بیماری است که قبلا بیماری وی تشخیص داده شده است و به عنوان مثال پزشک میخواهد بداند که پاسخ به درمان مناسب بوده است یا خیر و یا اینکه آیا عود بیماری اتفاق افتاده است یا نه ؟ 

4. اندازه گیر ی سطح خونی تومور مارکر ها با آزمایش خون برای تشخیص سرطان و به عنوان تست غربالگری فقط در موارد محدودی انجام میشود بنابراین به محض اینکه پزشک درخواست این آزمایش را داد خودتان را نبازید.به عنوان مثال اگر شخصی از نظر سرطان تخمدان مورد بررسی باشد و در صورتی که بررسی های دیگر وجود سرطان را تایید نکرده باشد و ظن بالینی نیز قوی نباشد به صرف بالا بودن CA125 نمیتوان برچسب وجود سرطان تخمدان را به این شخص زد.چنین فردی فقط در حدود 3% شانس ابتلا به سرطان تخمدان را دارد .البته بدیهی است که مثلا اگر سونو گرافی نیز وجود یک توده را درتخمدان نشان دهد این شانس به مراتب افزایش می یابد.

5.همانطور که در بالانیز توضیح دادم این مواد بوسیله بافت های طبیعی بدن نیز ترشح میگردند .مثلا سطح خونی PSA در بزرگی خوش خیم پروستات نیزافزایش می یابد بنابر این در مواردی لازم میشود که مجددا باانجام آزمایش در فواصل منظم سطح این مواد اندازه گیر ی شود .روند افزایشی یا کاهشی در اینگونه موارد مهمتر از یک اندازه گیر ی منفرد است.در مواردی مانند عفونتهای شدید نیز سطح این  مواد میتواند افزایش یابد.

6.آنچه در بالا ذکر شد فقط جنبه آگاهی بخشی دارد .هیچ کس نباید به صرف مطالب فوق پیگیری های تشخیصی یا درمانی خود را متوقف نماید. افراد لازم است برای درمان یا تشخیص بیماری خود و برای تفسیر آزمایشات خود حتما از پزشک معالج خودشان کمک بگیرند و بر اساس مطالب این وبلاگ به تنهایی نباید هیچ گونه تصمیمی که در تشخیص یا درمانشان خللی ایجاد کند بگیرند.

/ 1 نظر / 35 بازدید
مینو

سلام متشکرم واقعا اطلاعات خوبی بود :)