انتخابات ریاست جمهوری و درسهای آن

برای من انتخابات ریاست جمهوری دهم درس های زیادی داشت.فکر می کنم این درس ها برای همه هست .همه ما باید در نتایج آن دقیق شویم و به دور از تعصبات جناح های سیاسی قدری فکر کنیم:

1.به نظر من یکی از بزرگترین اشتباهات این دوره ی اصلاح طلبان این بود که شکست دادن محمود احمدی نژاد را بسیار ساده گرفته بودند .آنان تصورات ذهنی خود را تصورات جامعه فرض میکردند و بر این اساس استراتژی خود راتعیین کرده بودند. آنان تصور نمیکردند که احمدی نژاد چهار سال است که در مصدر قدرت است و خوب یا بد مردم ایران چهار سال است که نام او را کرارا شنیده اند و این امر به معنی چهار سال تبلیغات است و با تبلیغات سه چهار ماهه نمیتوان بر آن غلبه نمود.

2.اصلاح طلبان از عامه مردم فاصله گرفته اند و فقط توجه خود را معطوف نخبگان کرده اند. آن هم نخبگانی که در بسیاری از موارد  از درک واقعیات جامعه و روحیات مردم خویش عاجزند .فکر میکردند که با اقناع نخبگان همه چیز خودبخود حل خواهد شد.

3.نکته بسیار مهم دیگر اینکه اگر چه هنوز رای تهران یک رای بسیار مهم و تاثیر گذار است اما بدلیل گسترش ارتباطات تهران این تاثیر گذاری را نسبت به سالهای قبل تا حد زیادی از دست داده است .کما اینکه در این دوره آرای تهران فقط 12% کل آرای کشور را به خود اختصاص داده بود و اگرچه میر حسین موسوی در تهران از اقبال زیادی برخوردار بود اما نتیجه نهایی نشان داد که این رای روستاها و شهرهای کوچک است که سرنوشت کشور را رقم میزند ...براین اساس باید به آقایانی که به دنبال به دست آوردن دلهای مردم هستند توصیه کرد که آقایان از تهران بیرون بیایید و به نقاط دیگر مملکت نیز توجه کنید همچنان که محمود احمدی نژاد این چنین کرد.

4.و بالاخره مهمترین نکته این است که باید شجاعت قبول شکست را داشته باشیم .آنچه اصلاح طلبان پس از انتخابات کردند در واقع فرار از واقعیت بود.آنان به چند روز وقت نیاز داشتند تا بتوانند این واقعه را هضم کنند در حالیکه اگر از قبل احتمالات ممکن را در نظر میگرفتند و واقعیت های جامعه را به درستی رصد میکردند این چنین در مقابل نتیجه انتخابات مبهوت و شگفت زده نمی شدند.

5.وبالاخره اینکه اگر قدری واقع بین باشیم به این نتیجه می رسیم که اصلاح طلبان نیز در این دوره رای بسیار خوبی به دست آوردند.رای سیزده میلیونی مردم به میر حسین موسوی نشان از وجود یک اپوزیسیون بسیار قوی می کند که نباید خود را دست کم بگیرد.به نظر من این نتیجه نه تنها نا امید کننده نیست بلکه اگر با انصاف نگریسته شود به عنوان یک پتانسیل فوق العاده برای دوره های بعدی انتخابات می تواند در نظر گرفته شود .پس باید اصلاح طلبان خداوند را شاکر باشند .

/ 5 نظر / 10 بازدید
میثم کربلائی

انالله و انا الیه راجعون امام علی علیه السلام فرمودند : روزگاری بر مردم خواهد آمد که از قرآن جز نشانی و از اسلام جز نامی باقی نخواهد ماند . مسجد های آنان در آن روزگار آبادان اما از هدایت ویران است . مسجد نشینان و سازندگان بناهای شکوهنمد مساجد ، بدترین مردم زمین می باشند که کانون هر فتنه و جایگاه هرگونه خطاکاری اند .

م

درسی که من از انتخابات گرفتم: بسیجی و طرفدار احمدی نژاد افرادی متحجر و کثیف هستند

مصطفي

نخبگان از ميان مردم هستند و همواره از روحيات مردم با خبر . اين رو قبول دارم كه اپوزيسيون تا قبل ار انتخابات فقط در قشر خاصي بود (دانشگاهي) و اين از بزرگترين اشتباهات اصلاحات بود. در مورد نكته 4 همين عدم قبول شكست باعث شد تا حرفي رو كه سالها بايد تلاش ميكرديم تا به عموم جامعه بزنيم در همين 2 هفته زده بشه. اين تمام اشتباهات اصلاحات رو از بين برد و اين پيروزي در 1 سال اينده تاثير خود را خواهد گذاشت

جانيوز

اصلا چرا دروغ، همین پیش پای تو گفتم که یک غزل بنویسم برای تو احساس می کنم که کمی پیرتر شدم احساس می کنم که شدم مبتلای تو برگرد و هر چقدر دلت خواست بد بگو دل می دهم دوباره به طعم صدای تو از قول من بگو به دلت نرم تر شود بی فایده ست این همه دوری ، فدای تو! دریای من ! به ابر سپـردم بیـاورد : یک آسمان ، بهانه ی باران برای تو ناقابل است ، بیشتر از این نداشتم رخصت بده نفس بکشم در هوای تو باسلام وبلاگ زيبا وپر محتوايي داريد من قبلا هم به وبلاگت سر زده بودم از مطالبت لذت بردم خوشحال مي شم به من سر بزني ونظرت رو بگي... دیدم قدری گرفته ام انسان وقتی دلش گرفت از پی تدبیر می رود من هم رفتم

براتون متاسفم جناب دكتر فقط همين رو ميتونم بگم