میکرودرم ابریژن (microdrm abrasion) یا لایه برداری پوست چیست؟

درم ابریژن (Dermabrasion) عبارتست از خراش دادن و برداشتن لایه ای از سطح پوست که معمولا به وسیله پزشکان متخصص زیبایی و پوست برای از بین بردن لک های پوستی و نیز مسطح کردن محل جوشگاه زخم استفاده میشود.برای اینکار از دستگاه مخصوصی که لایه سطحی پوست را برمیدارد استفاده میشود.این روش دردناک است و همراه با خونریزی سطحی است.برا ی غلبه بر درد و خونریزی و ایجاد نسج جوشگاهی کمتر روش میکرودرم ابریژن Microderm abrasion  ابداع شده است.

میکرودرم ابریژن بدون درد و بدو ن خونریزی است.در این روش پودر اکسید آلومینیوم با فشار بر روی پوست پاشیده شده و همزمان ساکشن میشود.این کار سبب لایه برداری سطحی پوست میشود.بدنبال این کار پوست جدیدی که ایجاد میشود صاف تر و براق تر است .البته کار پاشیدن پودر و ساکشن را بیمار متوجه نمیشود چون این کار بطور اتوماتیک توسط دستگاه انجام میشود.معمولا برای انجام این کارپزشک یک پروب را بر روی صورت بیمار جابجا میکند و در همان نواحی لایه برداری انجام میشود.

میکردودرم ابریژن برای از بین بردن کک و مک تا حدی موثر است اما بهترین مورد کاربرد آن برای از بین بردن نامنظمی های سطحی پوست ناشی از جای آکنه و جوشهای قدیمی است و همچنین میتواند سبب از بین رفتن جوشهای سرسیاه و سر سفید سطح پوست بشود.بطور کلی سبب جوانسازی پوست میشود و به باز شدن منافذ پوستی کمک میکند.

همانطور که ذکر شد این کار بدون در د است هرچند ممکن است در حین انجام سوزش مختصری در پوست صورت حس بشود لیکن غالبا قابل تحمل است و نیاز به بیدردی و تزریق مسکن یا بی حس کردن موضع وجود ندارد.

پس از انجام میکرودرم ابریژن میتوان بلافاصله صورت را شستشو داد واز کرم های مرطوب کننده یا ترمیم کننده استفاده نمود.

ازآنجا که لایه برداری سبب نازک شدن پوست میشود بلافاصله پس ازانجام آن و طی روزهای بعد فرد باید از کرم ضد آفتاب استفاده کند و هر 3 تا 4 ساعت این کار را تکرار کند.طی روزهای اول توصیه میشود حتی اگر در سایه هستید نیز از کرم ضد آفتاب استفاده کنید چون پوست نازک محافظ خوبی در مقابل اشعه آفتاب نیست.

میکرو درم ابریژن غالبا نیاز به تکرار دارد و برحسب نوع پوست (چرب یا خشک یا معمولی) و نیز ضخامت آن پزشک میتواند فاصله جلسات بعدی را تنظیم نماید.

انجام میکرودرم ابریژن در مواردی که جوش های تازه در سطح پوست وجود دارد یا عفونت سطحی پوست مانند زرد زخم و نیز در مبتلایان به تبخال توصیه نمیشود.انجام این کار درمبتلایان به آسم مجاز نیست مگر از روش الماسه استفاده شود که در این روش به جای روش افشانه ای از ابریژن با پروب مخصوص استفاده میشود.

سلب مسئولیت:حتما توضیحات پروفایل من را بخوانید./ 3 نظر / 58 بازدید
گیلی خانم

خدا بیامرزه ننه بزرگمو! در حسرت چه چیزایی آرزو به دل از دنیا رفت. دکتر جان تو این دوره زمونه که جوونش امید به زندگی نداره من موندم انگیزه اون پیرزن 75 ساله از برداشتن خال و لایه برداری با اون همه چین و چروک که با هیچ اتویی هم صاف نمی شه چی می تونه باشه؟!!! فهمیدین به من هم بگین بدونم! مسئولیت افشاء حقیفت هم با من!

یک بشرویگی :)

سلام وب زیبا و خیله پر مغزه دَرِه !!!! دوس داشتُم کمکتو کُنُم ولی از دکتری سر به در نمیَرُم :)

نسیم

سلام میخواستم بپرسم توی مشهد کسی میکرودرم ابریشن انجام میده؟ و اگه تو مشهد کسی هست میشه اسم دکتر رو بهم بدین ممنونم