پزشکان و اقتصاد

شاید صحبت کردن از اقتصاد در یک وبلاگ پزشکی و آن هم توسط من که الفبای علم اقتصاد را هم نمی شناسم خنده دار باشد اما به هر حال تصمیم گرفتم تجربیات ناقص خودم و برداشتم در این زمینه را بنویسم شاید به عنوان یک مطلب خنده دار باعث شود خشک و بیروح بودن مطالب پزشکی در این وبلاگ کمتر جلب توجه کند. البته مخاطب اصلی این مطلب همکاران پزشک من هستند.لطفا سایرین از خواندن آن خودداری فرمایندنیشخند !!!!!!!!!

یک مطلب جالب و البته خنده دار که هم در مورد پزشکان و هم در بسیاری از سایر قشر های جامعه وجود دارد این است که قریب به اتفاق افراد سختی درس های سنگین پزشکی و مشقات این رشته را تحمل میکنند تا به "پول" برسند.نیشخند .این مصداق کامل همان جوک است که از پسره میپرسن میخوای چکار کنی ؟

-میخوام درس بخونم .

- که چی بشه ؟

-که دیپلم بگیرم.

-بعدش چی ؟

-برم دانشگاه و دکتر بشم .

-بعدش چی؟

- با دکتری کار کنم و پول دربیارم و با پولش یه وانت بخرم و کرایه کشی کنم!!!!!

این مطلب جوک است اما متاسفانه حقیقت تلخ پنهان شده در افکار بسیاری از کسانی است که چه در رشته پزشکی و چه در سایر حرف تحصیل میکنند.به نظر من برای رفع هر مشکلی باید مستقیما به قلب آن مشکل زد.راه های پیچ در پیچ افراد را لزوما به مقصد نمیرساند و اگر هم برسند بسیار دیر میرسند.اگر کسی دنبال پول است واقعا باید از همان جوانی بدنبال پول برود. نمیخواهم منکر شوم که در بین پزشکان نیز افراد بسیار پولدار وجود دارند اما اغلب آنها از راههایی بجز طبابت در آمدشان را کسب کرده اند.

دوم :حالا که اشتباه کردید و وارد این رشته شدید و جوانی تان را برای خواندن و حفظ کردن لاطائلات و تو سری خوردن از دانشجو واستاژر و اینترن سال بالاتر و همچنین از اساتید مهربان!!! این رشته تلف کردید نگران نباشید.بزودی به وانت دست خواهید یافت!!! البته به این شرط که منبع در آمد دیگری داشته باشید..!!!!میخندین؟؟؟؟ خنده ندارهعصبانی.فکر میکنید شاخ غول شکوندین؟؟؟ نه عزیزان من تازه باید از حالا شروع کنید که شاخ غول را بشکنید!! چطوری؟؟؟؟ خب معلومه ....شما الان نزدیک 30 سال سن دارید و هنوز نه خانه ای دارید و نه اتوموبیلی و نه مطبی و .....هیچ هستید...هیچ...میدانم یک کاغذ پاره ای!!! (بلا نسبت قطعنامه های سازمان ملل متحد) تحت عنوان دانشنامه پزشکی و یک مهر نظام پزشکی دستتان است .فکر میکنید نون خشکی محله تان مجموع این دو تا رو از شما چند میخرد؟ امتحان کنید.حتی مجانی هم حاضر نیست از شما بگیرد چه برسد که توقع داشته باشید بابت آنها پولی هم پرداخت کند.

سوم: دو سه سالی است که وارد بازار کار !! شده اید و درآمدی دارید. مغرور نشوید.به چند دلیل. دنیای کسب وکار به شدت در حال تغییر است. هیچ تضمینی وجود ندارد که بتوانید این دانسته ها را برای 5 سال دیگر هم مورد استفاده قراردهید. ضمنا همیشه جوان نخواهید بود و بزودی گرد و غبار میانسالی و پیری را در اطرافتان خواهید یافت. پس شروع کنید به سرمایه گذاری کردن. اینجای مطلب دیگر واقعا جدی است و هیچ طنزی در کار نیست. به نظر من پزشکان باید ممر درآمدشان از راهی بجز حرفه پزشکی باشد.باید با سرمایه گذاری و پس انداز سعی کنید از نظر درآمدی هرگز به پزشکی وابسته نباشید.پزشکی باید فقط عشق شما باشد. در آمد از راههای دیگر میرسد و بدنبالش باشید.

چهارم: در بین پزشکان افرادی با درآمدهای هنگفت و افرادی با در آمدهای ناچیز وجود دارند.مگر سایر شغل ها اینگونه نیستند؟؟ به نظر شما در آمد قنادی غضنفر در دارغوز آباد سفلی با در آمد یک قنادی در مثلا تجریش یا لویزان یا سعادت آباد تهران یکسان است؟؟؟!!! یا یک سوپر مارکت !! واقع در عنج پایین خراسان جنوبی که 4 خانوار جمعیت دارد همانقدر درآمد دارد که یک سوپر مارکت واقع در فلکه آب مشهد؟؟؟؟ خب هردوی اینها قنادی و سوپر مارکت هستند اما این کجا و آن کجا...... این قضیه در مورد پزشکی هم صادق است.بنابر این گول اسم رشته شغلی تان را نخورید. از بریز و بپاش های غیر ضروری خودداری کنید. خسیس نباشید اما اسراف هم نکنید. مطمئن باشید بالاترین درآمدها هم اگر بدون حساب و کتاب خرج شوند دوامی نخواهند داشت و برای دارنده اش چندان برکتی ببار نخواهد آورد. 

پنجم : از اقتصاد غفلت نکنید....بیش از اندازه خودتان را درگیر شغل و حرفه پزشکی نکنید.مگر اینکه عاشق زار این رشته باشید که خب بر مجنونان حرجی نیست اگر هر کاری بکنند.اما از اقتصاد غافل نشوید. پزشکی در کنار درآمد هزینه های سنگین هم دارد. اگر بخواهید در یک کنگره بین المللی برای ارتقای سطح معلوماتتان شرکت کنید حداقل باید سه هزار دلار خرج کنید. مگر اینکه قیدش رابزنید که خب از قافله علم!!! عقب خواهید ماند. پس اقتصاد را جدی بگیرید.این جزء لاینفک کار و زندگی شماست.

ششم : اگر تجربه مفیدی در این زمینه دارید لطفا مرا هم درجریان قرار دهید.

/ 2 نظر / 56 بازدید
میقات فردوس

سلام و خسته نباشید جالبه شما هم ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟/ حالا ما معلما یه چیزی بگیم قبول شماچرا اجر کارتان نزد خداوند محفوظ خدا پشت وپناهتان التماس دعا

سلام.میدونین مشکل کجاست؟مشکل اینه که چون اسم پزشك رویدک میکشین توقعتون بطرز وحشتناکی! بالارفته.درآمدتون روباشغلهای آزادمقایسه نکنین(هرچندنسبت به اونها هم خوب درمیارین)با یه فوق لیسانس یاحتي PHD رشته هاي ديگه مقايسه كنين.اگه شما درس خوندين وزحمت كشيدين اونها هم اگه نگم بيشتر امادرحدشما سختي كشيدن.الان كه دولت همه جوره هواي شما پزشكا رو داره.وزارت بهداشت تاجايي كه من ديدم وخوندم وشنيدم بشدت پزشك سالاره. جناب دكتر!بنظرمن پزشك شدن نبايدمساوي با پولدارشدن باشه.هرچند اگه پزشك باسواد،باوجدان،بااخلاق وكاربلد باشه( كه البته اين روزها بندرت پيدا ميشه)مردم ميرن سراغش و درآمدخوبي هم كسب ميكنه.ازطرفي يك پزشك متخصص كه حدود 9 سال درس ميخونه واستخدام دولت شده بايد حقوقش يك و نيم برابر يك كارمند فوق ليسانس باشه،اما مطمينا اينطور نيست. حرف آخراينكه:آقاي دكتر!اگه شما بنالين پس بقيه بايد بميرن!!!