وجود توده در زیر بغل

یکی از مسائلی که برای افراد و بویژه خانم ها ایجاد نگرانی میکند ایجاد توده در زیر بغل است که میتواند به دلایل متعددی ایجاد گردد:

1.در برخی موارد پس از دوره بلوغ که نسج پستان در حال شکل گیری است ادامه پستان میتواند بصورت یک توده در زیر بغل خودش را نشان بدهد که بصورت توده ای نرم و بدون درد است .این توده تحت عنوان پستان زیر بغلی شناخته میشود .در خانمها با بروز حاملگی یا شیردهی اندازه این توده بزرگتر میشود لیکن پس از دوره شیر دهی کوچک میشود. پستان زیر بغلی نیازی به درمان ندارد و فقط در مواردی که بیمار از نظر زیبایی تمایل به درمان داشته باشد میتوان با عمل جراحی آن را خارج نمود. البته اگر در داخل این توده نرم نواحی سفت تری ایجاد گردد نیز نیاز به جراحی ممکن است وجود داشته باشد.

2. بزرگی غدد لنفاوی زیر بغل نیز میتواند بصورت توده خودش را نشان بدهد. بزرگ شدن غدد لنفاوی زیر بغل می تواندبدلیل وجود بیماریهای التهابی یا عفونی باشداما میتواند ناشی از بیماریهای بدخیم مانند سرطان پستان ویا بدخیمی های دیگرنیز باشد.غدد لنفی کوچکتر از یک سانتی متر اغلب بدلیل بیماریهای التهابی یا عفونی است .نرم بودن غدد لنفی نیز بیشتر به نفع بیماریهای خوش خیم است در حالیکه غدد لنفی سفت و بزرگ میتوانند مطرح کننده بدخیمی باشند. 

3. وجود زخم یا خراشیدگی در اندام فوقانی همان طرف که غدد لنفاوی بزرگ شده است میتواند علت بزرگی غدد لنفی باشد.بیماریهای عفونی سیستمیک مانند بیماری توکسوپلاسموز که یک بیماری انگلی است نیز میتواند منجر به بزرگی غدد لنفی زیر بغل شود.در این صورت اغلب بزرگی غدد لنفی ناحیه بالای ترقوه و گردن هم وجود دارد. 

4.بیماریهای التهابی و نسج همبند مانند سارکوییدوزیس نیز میتواند منجر به بزرگی غدد لنفی زیر بغل شود که اغلب همراه با بزرگی غدد لنفی داخل قفسه سینه و بروز علائم تنفسی مانند سرفه های مکرر و تنگی نفس است. درمان این بیماری دارویی است. لنفوم بصورت بزرگی غدد لنفی متعدد در ناحیه گردن وترقوه و زیربغل همراه با تعریق و تب شبانه و کاهش وزن خود را نشان میدهد.

5.ایجادعفونت در ریشه مو(فولیکولیت) نیز میتواند بصورت توده دردناک سطحی بروز کند وباعث ایجاد ترس در افراد گردد.این حالت بیشتردر افرادی که تعریق زیاد دارند و یا در مواردی که برای کوتاه کردن موی زیر بغل از تیغ استفاده میکنند دیده میشود.در این حالت توده ای که لمس میگردد غالبا بسیار سطحی است و همراه با ایجاد دردو قرمزی در سطح پوست است. در این حالت و نیز در سایر توده های این ناحیه که به عنوان بیماری پوست تلقی میگردند( و نه به عنوان بیماری غدد لنفی زیر بغل ) میتوان این توده هارا بین دو انگشت لمس کرد مثلا بین انگشت شصت و انگشت دوم در حالیکه غدد لنفاوی عمقی تر هستند و بندرت ممکن است کسی بتواند به این شکل آنها را لمس نماید.

7.واکسیناسیون ب.ث.ژ. در اطفال نیزمیتواند موجب بروز توده زیر بغلی ناشی از بزرگ شدن غدد لنفی کند. این توده هااغلب بدون درد است ولی میتواند باعث ایجاد قرمزی در سطح پوست گردد و حتی گاهی سر باز کند و ترشحات سفید یا زرد غلیظ از آن خارج گردد.

8.و بالاخره بزرگی غدد لنفاوی میتواند ناشی از بیماریهای بدخیم مانند سرطان پستان باشد.در این صورت اغلب در داخل خود پستان نیز توده ای قابل لمس است یا به روشهای تصویر برداری مانند ماموگرافی و یا سونوگرافی میتوان آنرا پیدا نمود. وجود غده لنفی در زیر بغل اگرچه نشان دهنده مرحله پیشرفته تری در سرطان پستان است اما به معنای غیر قابل درمان بودن آن نیست.

9.بزرگی غدد لنفی اغلب قابل مشاهده نیست و با لمس عمیق این ناحیه میتوان متوجه آن شد بنابر این اغلب(ولی نه همیشه) توده های این ناحیه که قابل مشاهده هستند دلالت بر بیماریها ی خوش خیم دارند.

10.بهترین کسی که در این زمینه میتواند به شما کمک کند احتمالا متخصص جراحی عمومی است که پس از بررسی های تشخیصی میتواند شما را در صورت لزوم به سایر متخصصین مرتبط ارجاع دهد.

بنابر این بروز توده در زیر بغل لزوما به معنای وجود سرطان نیست و بیماریهای متعدد دیگری میتواند عامل آن باشد هرچند که لازم است جهت بررسی و تشخیص دقیق بیمار به پزشک مراجعه نماید. نکته مهم اینکه بر اساس مطالب عمومی موجود مانند مطالب ذکر شده در فوق به تنهایی تصمیم به درمان نگیرید بلکه حتما جهت معاینه و بررسی کامل به پزشک معالج خودتان مراجعه نمایید.

/ 23 نظر / 31 بازدید
نمایش نظرات قبلی
پزشکی

سلام آقای دکتر. بعد از لمس یه توده مشکوک در ربع فوقانی خارجی برست به یک یک جراح عمومی مراجعه کردم فرمودن چیز خاصی نیست و برای اطمینان سونوگرافی نوشتن تشخیص سونوگرافی هم این بود:دو توده هیپو اکویاووال با ناف اکوژن و با حدود شارپ و صاف مجاورت هم ..... مطرح کننده لنف نودهای ری اکتیو این ناحیه است......بافت طبیعی است و...و برای اطمینان بیشتر یک سونوگرافی هم بهد سه ماه نوشتن. سوالی که من ازمحضرتون داشتم اینکه این لنف نودها از قبل بوده یا تاز گیا در این ناحیه بر آمده شدند؟ و اینکه همیشه خواهند بود یا برطرف میشود؟!ممنونم ازوقتیکه میذارید

الناز

سلام آقای دکتر. حدوده دو یا سه ساله که زیر بغلم متورم شده وقتی که دستمو بالا ببرم خیلی مشخصه. تورمش نرمه و دردی ندارم . اما چند وقته خیلی نگران شدم.لطفا کمکم کنید. بنظرشما چیکارکنم؟[ناراحت]

الناز

سلام. از لطفتون بی نهایت ممنون. حتما برای ویزیت میرم.[گل]

پزشکی

سلام.نظر پزشک معالجم و سونوگرافی اینه که این توده ی کوچک 2تا لنف نود ری اکتیوه که هیچ مشکلی نیست.میخواستم بدونم از قبل بوده یا تازگیا بوجود اومده ؟ با توجه به اینکه لنف نود طبیعیه آیا از بین میره یا همچنان باقی میمونه ؟ممنون.

فرزانه

سلام و خسته نباشید. دختری 25 ساله هستم که تقریبا از 8 سال پیش متوجه وجود یک غده در زیر بغل سمت راست شدم.به تازگی به دکتر مراجعه کردم .با انجام سونوگرافی و ضایعات Benign در پستان و فیبروادنوما در ساب اگزیلاری راست مشاهده شد. این می تونه خطرناک باشه؟

صنم

سلام من مشکلی دارم که یگ پستان زیر بغلی در سمت زیر بغل دست راستم وجود دارد.نمونه ی مشکلم را دریک ویدیو در یتیوب دیدم چگونه مشکلم را حل کنم.اینم آدرس ویدیو http://www.youtube.com/watch?v=7G6J0OOHH0Q

ستایش

سلام دختری 22 ساله ام از حدود 15 سالگی متوجه یه غده زیر بغلم شدم تا الان دکتر نرفتم اون موقع کوچیک بود حالا بزرگتر شده نمیدونم منظورتون از نرمی و سفتی چیه راستی همیشه نزدیکای پریودیم متورم میشه بعدش باز کوچیکتر میشه همون دستم وقتی از خواب پا میشم البته نه همیشه مثل اینکه بد خوابیده باشم شونه ام درد میگیره بعد که نرمش میدم خوب میشه مثل اینکه یه رگی گرفته باشه فک میکنم مثل ارتروز باشه ا

ف.ج

سلام.خانمی 29ساله ام چندماهه ازدواج کردم.بتازگی دردی درسینه راستم احساس میکنم،رفتم سونگرافی توده وکیست بهاندازه 5میلی درهردوسینم وتوده هیپواکو در چپ وغده لنفاوی هیپواکو زیربغل چپم که اندازه هردو5مئلی هست مشاهده شد.ممکنه خطرناک باشه؟

ada

س. من دختر 14 ساله ای هستم که یک یا دو ماه قبل یه توده شبیه جوش ولی بی رنگ و سفت که به اندازه ی جوش هم بود در زیر بغل چپم به وجود اومد که اگه بهش دست می زدم دردناک میشد ولی خوب شد. حالا متوجه شدم مثل همون توده ولی در اندازه ی بزرگتری به وجود اومده.باید چی کار کنم؟؟؟

معصومه

سلام آقای دکتر من حدود 3 سال پیش خیلی چاق بودم و سینه هام بزرگ بود آلان حدود 15 کیلو وزن کم کردم از وقتی هم که لاغر شدم این سینه های اضافی ام افتاده شده هیچ دردی هم ندارم اما وقتی لباس باز می پوشم اصلا ظاهر خوبی نداره .می خواستم بدونم وقتی عمل کنیم مشکلی پیش نمیاد دستمون رو بعد از عمل براحتی می تونیم تکونی بدیم