شقاق مقعد (فیشر مقعد)

1.شقاق مقعد (Anal fissure) عبارتست از وجود یک زخم در ناحیه مقعد که معمولا در اثر دفع مدفوع سفت و در برخی موارد برعکس در اثر دفع مدفوع آبکی و حجیم (مثلا بدنبال اسهال) ایجاد میگردد. این زخم اغلب در لبه خلفی مقعد ایجاد میگردد و همراه با درد شدید است.

2.شقاق میتواند در هرسنی بروز کند و حتی در نوزادان نیز دیده میشود.

3.علامت شایع بیماری عبارتست از درد شدید حین دفع مدفوع که میتواند تا مدتی پس از آن نیز ادامه داشته باشد.گاهی دفع چندقطره یا مقدار بیشتری خون روشن نیز همراه با مدفوع مشاهده میگردد .اگر شقاق مزمن شود در انتهای بیرونی آن یک زایده کوچک ایجاد میگردد که در موارد حاد شدن بیماری اندازه آن میتواند اندکی بزرگتر شود.تفاوت دفع خون در شقاق با سایر بیماریها در همین نکته است که در این بیماری غالبا همراه بادرد است.دفع خون در بواسیر(هموروئید) اغلب بدون درد ولی خون روشن است.دفع خون در بدخیمی های روده بزرگ اغلب بصورت مخفی و یا بصورت رگه های خون تیره یا لخته خون تیره در لابلای مدفوع است.

4.تشخیص این بیماری غالبا با معاینه بالینی است و نیازی به روشهای دیگر مانند تصویر برداری وجود ندارد.

5.در درمان میتوان از داروهایی که ملین باشند استفاده نمود. استفاده از مسکن های خوراکی در روزهای اول درمان طبی نقش مهمی در درمان این بیماری دارد.بطوری که اگر با مصرف مسکن درد برطرف نشود امکان موثر بودن درمان طبی به میزان زیادی کاهش می یابد زیرا درد بطور ناخودآگاه باعث اسپاسم اسفنکتر مقعد میگردد که این امرسبب کشیده شدن لبه های زخم شده و مانع بهبود زخم است.بنابر این در روزهای اول درمان طبی حتما داروی مسکن خودتان را به موقع استفاده نمایید. نشستن در لگن آب گرم نیز به تسکین درد کمک می کند.بطور کلی داروهای ملین و مسکن دو رکن اصلی درمان هستند.استفاده از سبزیجات خام و میوه ها ونیز روغن زیتون به عنوان ملین مهم است.از مصرف ادویه جات و غذاهای محرک که حاوی فلفل هستند بپرهیزید. پمادهای موضعی متفاوتی در دسترس هستند لیکن استفاده از وازلین نیز میتواند مفید باشد.لیکن بطور کلی در افرادی که یبوست دارند میزان شکست درمان طبی و عود بیماری بالا است.

6.در مواردی اگر درمان طبی موثر نباشد تزریق سم بوتولینوم(بوتاکس ) میتواند مفید باشد.اما موثر ترین درمان برای این بیماری انجام عمل جراحی است که میتواند در مطب و با بی حسی موضعی انجام شود اما اغلب جراحان بیهوشی عمومی و انجام عمل در بیمارستان را ترجیح میدهند. 

7.بیماریهای متفاوت مقعد میتوانند علائم مشابهی ایجاد میکنند لذا برای تشخیص بیماری مراجعه به پزشک لازم است. یکی از بیماریهایی که میتواند درد شدید در ناحیه مقعد ایجاد کند بروز آبسه (عفونت )در این ناحیه است.درد ناشی از آبسه معمولا مداوم است و حتی بدون دفع مدفوع هم وجوددارد. تب نیز میتواند همراه این عفونت وجود داشته باشد .برخلاف فیشر مقعد که درمان آن جنبه اورژانسی و فوریتی ندارد ،آبسه ناحیه مقعد یکی از فوریتهای پزشکی است و لازم است در اولین فرصت ممکن آبسه تحت عمل جراحی قرار گیرد.

/ 6 نظر / 73 بازدید

سلام دوستان محترم و عزیز تعداد رأی‌ها به شکلی تغییر کرده که سهم "persianGulf" به 54درصد نزدیک شده و به این معنی‌ است که گوگل به زودی مجبور خواهد شد اسم "Arabian Gulf" را انتخاب کند. من این ایمیل را برای 20 نفر فرستاده‌ام. اگر هر نفر شما آن را به ده نفر جدید بفرستید ، و این کار ۳ دفعه تکرار بشود ، تعداد رأی‌ها از یک میلیون می‌گذرد. لطف کنید به خاطر خودمان و نسل‌های آینده کوتاهی‌ نکنیم. با سپاس. http://persianorarabiangulf.com/ همچنین به خاطر حذف نام خلیج فارس از نقشه گوگل از شما خواهش میکنیم در حد توانتان از سرویس های جایگزین استفاده کنید.برای مثال به 4 مورد خیلی ساده اما مهم اشاره میکنم: به جای مرورگر گوگل کروم میتوانید از مرورگر بسیار خوب فایر فاکس استفاده نمایید.(http://www.mozilla.org/en-US/) یا به جای جیمیل از سرویس میل یاهو استفاده نمایید.(https://login.yahoo.com) و سایتی دیگر را به جای گوگل به عنوان home page خود انتخاب کنید. و از موتورهای جستجوی دیگر مثل yahoo.com استفاده کنید. پیشاپیش از همکاری شما سپاسگزاریم. لطفا اطلاع رسانی کنید

مهدی

بسیار خوب بود

خیلی خوب . متشکرم

م.ف

ببخشيد آقاي دكترمدتيه كه دچار هموروييد شدم كه با دست جا مي افته اما دوباره بلافاصله به حالت قبلي برميگرده.دردندارم اما گاهي اوقات كه يبوست وحشتناك دارم دچارخونريزي روشن درحدچندقطره ميشم ازطرفي هم خودم هم همسرم ازظاهراون ناحيه حس خوبي نداريم.شما عمل جراحي روبراي بهبود ظاهرش و جلوگيري ازپيشرفتش توصيه ميكنين يا نه؟اگه عمل كنم ظاهرش خوب ميشه؟ممنون ميشم راهنماييم كنين

م.ف

مرسي ازراهنماييتون.هرچندجواب همه سوالاموندادين.اين جراحي كه گفتين مشهدهست؟

م.ف

سلام.ببخشيدآقاي دكتر سوال زياد ميپرسم.دكتر عبداللهي كه فرمودين مطب كه ندارن! اينترنتي هم ميخاستم وقت بگيرم نبودن تو ليست نوبت دهي.پس چطور ميشه رفت پيششون؟