فتق چیست؟

فتق یا هرنی (Hernia) عبارتست از خارج شدن یکی از احشائ داخلی از یک منفذ غیر عادی و برجسته شدن آن به زیر پوست که غالبا این منفذ در جدار شکم ایجاد میشود ولی میتواند در قسمت های درونی بدن مانند دیافراگم نیز باشد. اما نکات مهم در مورد فتق:

1. فتق بر حسب محل آن نامگذاری میشود مثلا فتق رانی در کشاله ران یا فتق مغبنی (اینگوینال )در ناحیه مزبور و فقط کمی بالاتر از فتق رانی ، فتق نافی در ناحیه ناف و یا فتق اپیگاستریک در خط و سط شکم و بالاتر از ناف و ..... فتق های برشی یا انسزیونال فتق هایی هستند که در محل برش عمل جراحی قبلی که بدلیل دیگری انجام شده است ایجاد میگردند.

2. فتق در هرسنی و هر دو جنس میتواند ایجاد گردد از نوزاد یک روزه تا فرد 999 ساله!!!! فتق های مغبنی در مردان و فتق رانی و نافی در زنان بیشتر دیده میشود.

3. فتق معمولا بدون درد است مگر در موقعی که مختنق شود. 

4. هنگامی که شخص بایستد یا بدلیلی فشار داخل شکم بالا برود مانند بلند کردن وسیله سنگین در بالغین یا گریه کردن در اطفال احشائ داخلی از منفذ موجود در جدار شکم بیرون میزند و به زیر پوست برجسته میشود ولی وقتی بخوابد محتویات فتق بداخل شکم برمیگردد و تورم برطرف میشود. این تغییرات در فتق ها ی نافی و اپیگاستریک کمتر دیده میشود.

5. اگر فتق در اثر گیر افتادن محتویات آن در منفذ جدار شکم تحت فشار قرار گیرد دچار حالت اختناق میشود که در این صورت یک اورژانس واقعی پزشکی است که باید هر چه سریعتر جااندازی شود یا تحت عمل جراحی قرار گیرد. علامت فتق مختنق این است که با فشار معمول و متعارف دست بداخل شکم برنمیگردد و همراه با درد شدید است. در نوزادان ممکن است استفراغ و بی تابی زیاد وجود داشته باشد.

6.فتق پس از ایجاد و تشخیص بهتر است در فرصت مناسب تحت عمل جراحی قرار گیرد البته تا موقعی که گیر کرده نباشد اورژانس محسوب نمیگردد.

7.فتق نافی در نوزادان و اطفال در صورتی که کوچک باشد و نقص جدار شکم کمتر از یک سانتی متر باشد نیاز به عمل ندارد و میتوان تا 4 سالگی به کودک فرصت داد چراکه در این مدت تعدادی از این فتق ها خودبخود برطرف میشود لیکن پس از این مدت اگر باقی بود باید تحت عمل جراحی قرار گیرد.

8.فتق کشاله ران در اطفال و نوزادان پس از تشخیص باید تحت عمل جراحی قرار گیرد و به تاخیر انداختن عمل جراحی بدلیل سن پایین کودک تصمیم درستی نیست.

9.امروزه برای ترمیم فتق از روش جراحی باز و مرسوم و یا روش لاپاراسکوپی استفاده میشود.در مورد فتق های کشاله ران یک طرفه تفاوت عمده ای از نظر نتیجه بین دو روش وجود ندارد لیکن فتق های عود کرده و نیز فتق های دو طرفه اگر به روش لاپاراسکوپی عمل شوند درد بعد از عمل کمتر و بهبودی سریعتری خواهند داشت.

10.سلب مسئولیت :آنچه گفته شد فقط برای راهنمایی است .درمان هربیمار بوسیله پزشک و پس از معاینه وتشخیص قطعی مشخص میگردد بنابر این به عنوان خط مشی درمان نیست  و لازم است هر بیماری بوسیله پزشک معاینه گردد. به عبارت دیگر نویسنده این سطور پیشنهاد میکند که برای تشخیص و درمان به پزشک مراجعه نمایید بر اساس مطالب فوق هیچ گونه تصمیم درمانی نگیرید.

/ 3 نظر / 101 بازدید

با سلام می خواستم از مطالب مفیدتون تشکر کنم منو که خیلی راهنمایی کرد [گل][دست]

پزشکی

با عرض سلام و احترام .آقای دکتر شخصی بعد از چند روز احساس درد در معده به پزشک مراجعه کرده تشخیص پزشک هرنی هیاتال خفیف بوده ونیازی به درمان نیست.بعد از چند روز درد پیچشی در ناحیه تحتانی شکم احساس شده و فرد دوباره به پزشک مراجعه کرده با عکسی که از روده این شخص گرفته شد مشخص شد که روده بزرگ با مدفوع و گاز پرشده است و شخص از مدت های خیلی قبل نیز باد شدید معده یا روده داشته و دفع به سختی صورت میگرفته در واقع شخص احساس دفع می کرده اما فقط گاز روده و مدفوع کم وشدیدا سفت از او دفع میشده است.وبنظر میرسد شاید فتق هیاتال این شخص نیز بدلیل همین سختی در دفع و فشار موجود در شکم برای دفع ایجاد شده.این شخص قرص نعنای فمی لاکت و پسیلیوم نیز مصرف کرد که متاسفانه تغییری در اجابت مزاج وکاهش درد تحتانی شکم مشاهده نگردید و الان نیز قرص آویشن مصرف میکند که باز تغییر خاصی مشاهده نمی شود بنظر شما مشکل احتمالی ایشون چی میتونه باشه و برای تخلیه گاز و مدفوع موجود در روده چه قرصی باید مصرف کنند؟

پزشکی

در ضمن آقای دکتر موقع خواب ایشون هیچ دردی ندارند.