بوتاکس چیست؟

بوتاکس که این روزها زیاد بر سر زبانها افتاده و تزریق آن به عنوان یکی از رایج ترین اقدامات زیبایی و جوانسازی صورت محسوب میشود در واقع سم رقیق شده کلستریدیوم بوتولینوم (عامل بیماری بوتولیسم ) است که پس از تزریق سبب فلج شدن عضله ای که بداخل آن تزریق شده است میگردد.

بوتاکس فقط یکی از نام های تجاری موجود در بازار است. شرکت های مختلف این سم را با نام های دیگری مانند دیسپورت ، کانیتوکس ، نورونوکس و....به بازار عرضه کرده اند، اما مکانیسم اثر در مورد همه آنها یکی است.آنچه سبب تفاوت این نام ها ی تجاری و اصطلاحا براند ها میشود میزان ماده موثر در واحد حجم و البته کیفیت محصول و مدت اثر آن است.

از بوتاکس برای رفع چین و چروک صورت و جوانسازی صورت استفاده میشود.البته باید گفت که بوتاکس فقط چین هایی که در اثر انقباض عضلات بصورت دینامیک ایجاد میشود را از بین می برد و به عبارتی بر روی چین هایی که از قبل ایجاد شده و مستقر شده است تاثیر کمتری دارد و فقط عمق چنین چین هایی را کاهش میدهد. برای تزریق میتوان فقط خط اخم را از بین برد یا اگر فرد متقاضی باشد کل پیشانی را با تزریق درمان کرد بطوریکه این کار سبب صاف شدن و بدون چروک شدن پیشانی میگردد. در مواردی که تزریق در ناحیه پیشانی باشد میتوان این کار را به نحوی انجام داد که دم ابرو نیز حدود 3 تا 4 میلی متر بالاتر برود و یا بالعکس تزریق را به نحوی انجام داد که ابرو در محل فعلی خودش بماند.البته تزریق برای بالا رفتن ابرو به تنهایی بدون اینکه سایر نواحی صورت فلج شود نیز قابل انجام است .اطراف چشم نیز که چین های پنجه غازی ایجاد میگردد از جمله مواردی است که میتواند با بوتاکس  درمان شود. 

استفاده از بوتاکس برای میگرن ،اسپاسم عضلانی پلک و عضلات گردن ،سردرد های میگرنی و نیز درمان هیپر هیدروز(تعریق بیش از حد کف دست و زیر بغل) گزارش شده  است .

تزریق بوتاکس در زنان باردار و شیر ده و نیز در بیماران مبتلا به بیماریهای عصبی مانند دیستروفی عضلانی و یا میاستنی گراو و مانند آنها ممنوع است.قبل از تزریق این دارو نباید شخص از داروهایی مانند آمینو گلیکوزیدها (جنتامایسین) و داروهای ضد التهاب غیر استروئیدی مانند بروفن یا دیکلوفناک یا ایندومتاسین استفاده کرده باشد و اگر شخصی تحت درمان با این داروها است تزریق بوتاکس منع مصرف دارد.

بطور کلی عوارض جانبی بوتاکس گذرا و قابل رفع هستند اما باید تمام مراقبت های لازم در انتخاب مورد مناسب برای تزریق انجام شود تا این عوارض به حد اقل برسد.عوارض میتواند شامل کبودی در محل تزریق ،دوبینی ،افتادگی پلک ،سردرد  باشد که اغلب گذرا میباشند.

/ 1 نظر / 20 بازدید

سلام آقاي دكتر.ميشه بفرمايين آمپول بوتاكس رو چطوري بايد تهيه كرد؟هر پزشكي كه نسخه كنه داروخونه قبول ميكنه يا حتما بايد پزشك خاصي باشه؟بيمه هزينشو پرداخت ميكنه يا آزاده؟ممنون ميشم اگه جواب بدين