خطر بروز آنوریسم آئورت با مصرف فلوروکینولون ها

سازمان غذا و داروی امریکا اعلام کرد که مصرف داروهای دسته فلوروکینولون می تواند سبب بروز شکاف (tear) یا پارگی در شریان اصلی بدن که آئورت نامیده می شود گردد. این شکاف ها که دیسکسیون آئورت (aortic dissection) نامیده می شود می تواند سبب خونریزی خطرناک یا حتی کشنده از یک آنوریسم آئورت شود.

این سازمان توصیه کرده است که این داروها نباید برای بیمارانی که در معرض خطر این بیماری هستند تجویز شود مگر اینکه جایگزین دیگری نداشته باشند. بیماران پرخطر عبارتند از مبتلایان به انسداد یا آنوریسم ( گشاد شدگی ) آئورت یا سایر رگ های خونی، مبتلایان به فشارخون بالا، برخی از بیماریهای بافت همبند مانند سندرم مارفان و سندرم اهلر-دانلس و نیز افراد مسن و مبتلایان به بیماریهای عروق محیطی یا اترواسکلروز.

فلوروکینولون ها دسته ای از داروهای ضد میکروب هستند که از آن جمله می توان داروهای سیپروفلوکساسین ، افلوکساسین ،جمی فلوکساسین ،لووفلوکساسین،آمی فلوکساسین و موکسی فلوکساسین را نام برد. این داروها برای کنترل عفونت های خاصی تایید شده اند.

پزشکان باید از تجویز فلوروکینولون ها برای بیمارانی که مبتلا به آنوریسم آئورت هستند و یا در معرض خطر بروز آنوریسم هستند خودداری کنند ، مگر در مواقعی که انتخاب دیگری وجود نداشته باشد.

/ 0 نظر / 15 بازدید