ختنه با رینگ

این روزها که به عید نوروز نزدیک میشویم بازار ختنه کردن پسرها نیز حسابی رونق دارد. اما با توجه به وجود روشهای مختلف برای ختنه والدین نیز در مورد بهترین روش ممکن نگرانی ها و سوالاتی دارند که من به نظرم رسید بد نیست راجع به روش ختنه با رینگ یا حلقه توضیحاتی بنویسم .البته همین جا بگویم که آنچه مینویسم بیشتر بر پایه تجربه شخصی من است که تا کنون موارد زیادی از ختنه را به هر دو روش رینگ و روش قدیمی بخیه زدن انجام داده ام و نه بر اساس یافته های کلاسیک علمی بنابر این فقط به عنوان یک راهنمایی مطرح میکنم و ممکن است افراد دیگر ی نظری متفاوت با من داشته باشند. اما تجربیات من در باب ختنه :

١.به هر روشی که فرزند تان راختنه میکنید باید انتظار یک دوره لااقل یک هفته ای نق ونوق و دردسر را داشته باشید. البته این دوره در مورد ختنه با رینگ معمولا کوتاهتر است مگر اینکه عارضه ای مانند عفونت اتفاق بیفتد. 

٢.مزایای ختنه با رینگ بویژه در سنین نوزادی بیشتر از سایر سنین است چون پوست آلت نوزاد نازک است و غالبا زخم خیلی سریعتر بهبود می یابد. من شخصا از طرفداران پرو پا قرص انجام ختنه نوزادی با رینگ هستم .

٣. مراقبت از زخم ختنه با رینگ به مراتب راحت تر از روش مرسوم و قدیمی ختنه است.

۴.غالبا از همان لحظه اتمام ختنه میتوان نوزاد را قنداق یا پوشک پوشانید و شستشوی زخم نیز بلا مانع است. در اغلب موارد کودک طی 2-3 ساعت اول پس از ختنه بی تابی زیادی دارد لذا توصیه میشود یاقبل از شروع ختنه و یا بلافاصله پس از اتمام عمل در همان مطب یا بیمارستان داروی مسکن کودک را به او بخورانید تا درد پس از عمل کمتر باشد. غالبا در روزهای بعد حتی نیازی به تجویز مسکن هم وجود ندارد.

۵.زمان انجام عمل ختنه بارینگ بسیار کوتاهتر از روش قدیمی تر ختنه است وغالبا نیاز به بیهوشی ندارد اگرچه در هر دو روش نیاز به بی حسی وجود دارد. اگر در طی روزهای پس از انجام ختنه و مخصوصا در روش رینگ کودک بی تابی غیر عادی دارد یا شیر نمیخورد یا تورم و قرمزی زیاد در موضع ختنه ایجاد شده باشد بهتر است توسط جراحش مورد معاینه قرار گیرد. البته تورم و قرمزی مختصر در بیشتر موارد ایجاد میشود لیکن کودک بی تابی ندارد.

۶. در صورت انجام ختنه با رینگ توسط فرد مجرب نتیجه نهایی از نظر زیبایی به مراتب بهتر است.

٧.البته درختنه با رینگ معایبی نیز وجود دارد از جمله اینکه در صورت بروز عفونت عواقب جدی تری میتواند ایجاد شود و باید رینگ برداشته شود. شانس بروز تنگی نوک مجرای ادراد مختصری بیشتر است . در سنین بالاتر مانند سن ۴ سال و بالاتر غالبا میتواند منجر به تکرر ادراد شود(طی چند روز اول پس ازختنه بروز میکند وغالبا برطرف میگردد).اگر چه در سنین بالاتر نیز گاهی نتایج خوبی بدست می آید ولی شخصا انجام ختنه با رینگ را در سن بالاتر از دو سال به هیچ عنوان توصیه نمی کنم . بهترین زمان برای این روش در دوره نوزادی(ماه اول تولد) است.

8.تقریبا در تمام موارد ختنه (به هر روش که انجام شود) نیازی به مصرف آنتی بیوتیک به عنوان پیشگیری از عفونت وجود ندارد مگر اینکه در طی روزهای پس از عمل عفونت در موضع ایجاد شود که به عنوان درمان باید استفاده نمود.

٨.نکته مهم در این زمینه این است که به هر روشی که ختنه انجام شود تجربه پزشک در نتیجه نهایی بسیار مهم است.

9.یک راهنمایی دیگر نیز اینکه پس از بهبود زخم ختنه غالبا کودکان از نظر تنگی نوک مجرای ادرار(meatus) مورد معاینه قرار نمی گیرند لذا به هر روشی که فرزندتان را ختنه میکنید لااقل خودتان پس از بهبود کامل زخم سوراخ نوک مجرای ادرار کودک را ببینید حتی به فاصله چند ماه تا یک سال پس از انجام ختنه و اگر به نظرتان خیلی تنگ شده باشد با پزشک مشورت کنید.لازم به ذکر است که غالبا تنگی مجرای ادراد ناشی از ختنه یک عارضه دیررس است (گاهی تا چند ماه) و با یک عمل جراحی نسبتا راحت ، قابل رفع میباشد.

١٠.بر خلاف تصور عمومی ختنه یک عمل جراحی پیش پا افتاده نیست و هرچند غالبا بدون درد سر انجام میشود لیکن میتواند عوارض جدی داشته باشد لذا باز هم تاکید میکنم که در مورد مجرب بودن جراح اطمینان حاصل کنید و سپس فرزندتان را به دستش بسپارید. اگر سابقه بیماری خونریزی دهنده مانند هموفیلی  یا سایر بیماریها در خانواده دارید به پزشک معالج اطلاع دهید و به صرف اینکه فکر میکنید عمل کوچکی است آنرا کتمان نکنید.

١١. انجام ختنه در برخی موارد ممنوع است .ازجمله این موارد میتوان به کو چک بودن اندازه آلت تناسلی کودک ، وجود سوراخ مجرای ادرار در زیر آلت (هیپوسپادیاس) ، و یا در مواردی که مقدار زیادی نسج چربی زیر جلدی در اطراف آلت (آلت مدفون شده ) اشاره نمود.

١٢.شخصا ختنه با رینگ را در کودکان زیر 6 ماه و بویژه در نوزادان به مراجعان خودم توصیه میکنم . در این روش غالبا کودک در ٢_٣ ساعت اول پس از ختنه بی تابی میکند و پس از آن اغلب آرام است. اگر در روزهای پس از انجام ختنه تورم بیش از حد (تورم بدلیل تزریق ماده لیدوکایین غالبا در روز اول پس از عمل ایجاد میگردد)، ناتوانی کودک در ادرار کردن ، بی تابی و بیقراری غیر عادی ، تب ، بی اشتهایی بروز کرد به پزشک معالج اطلاع دهید.

در خاتمه من خوشحال میشوم اگر دوستان عزیزی که این مطلب را میخوانند نظراتشان را مستقیما و یا با ایمیل با من در میان بگذارند.

سلب مسئولیت: آنچه در بالا ذکر شد خط مشی درمان نیست و فقط تجربیات شخصی من است و جنبه اطلاع رسانی و آگاهی بخشی داردو لزوما ممکن است با کتب علمی منطبق نباشد لذا شخصا انجام یا عدم انجام ختنه صرفابر اساس مطالب فوق را به هیچ شخص خاص و به هیچ روش خاصی توصیه نمیکنم.افراد لازم است قبل از انجام ختنه با پزشک معالج فرزندشان نیز مشورت کنند و از منابع علمی معتبر کمک بگیرند. 

/ 32 نظر / 46 بازدید
نمایش نظرات قبلی
شهریاری

سلام آقای دکتر وقتتون به خیر. پسرم در 4 ماهگی به روش حلقه ختنه شده است هر دفعه به دکتر مراجعه کرده ام به نظر دکتر مقداری از اون پوست اضافه تا سر آلتش چسبیده است و به من تاکید می کند که باید پوست آلتش را به عقب بکشم الان کودکم 17 ماهه است و به من اجازه چنین کاری را نمی دهد نوک آلتش مشخص است نمی دانم تا چه حدی طبیعی است یک مقداری از پوست اضافه بعد از ختنه می چسبدتا سر آلتش و هر دفعه دکتر با کلی جیغ فرزندم این چسبندگی را جدا می کند تا چند روزی خوب است بعد دوباره این چسبند گی تکرار می شودنمی دانم چه باید بکنم از طرفی به علت دردی که حین جدا کردن پوست اضافه فرزندم متحمل می شود دلم نمی اید به دکتر نشان دهم از طرفی می ترسم تنگی مجرای ادرای بگیرد لطفا راهنماییم کنید. تا کی باید نوک آلتش را چرب کنم.چقدر از نوک آلتش باید مشخص باشد. بسیار سپاسگزارم

مرجان نوایی

باسلام من ۷ روزاست که پسرم راختنه کردم بعدازختنه راحت ادرارکرد ولی بعدازان دفعات ادرارکردنش خیلی کم شد وهردفعه بازورزدن زیاد دستشویی میکنم الان حلقه اش افتاده ولی بازموقع دفع ادرارخیلی زورمیزند چون التش کوچک است وهیدروسل هم دارد دکترگفته برای اینکه چسبندگی ایجادنشه روزی چندبارپمادوازلین بمالم بیشترازهمه نگران این زورزدن موقع دفع ادرارم چکارکنم

مامان سام

سلام من پسرم الان 45 روزشه قراره ختنش کنیم فقط دکتر متخصص اطفال در 6 روزگیش گفتن قلبش یک صدای اضافه داره که البته خاطر نشان کردن تا سه ماهگی رفع میشه واگه نشد بعد از اون باید به فکر مداوا باشیم...حالا می خواستم بدونم این براش بده و ایا ختنش کنیم خطرناکه براش...پیشاپیش ممنونم از وقتی که می زارین

مرجان نوایی

باتشکرازشما..پسرم راپیش دکتربردم گفت تنگی مجرای ادرار دارد برای بازشدن چکاربایدبکنم که زود خوب شود ودرد نکشدفکرکنماین تنگی رابعدازختنه کردن گرفته درضمن دکتربعدازسونوگرافی گفت که بیضه راستش علاوه برهیدروسل یک کیست۴×۶داردلطفادراین مورد هم توضیح دهید ممنون

مرجان نوایی

ایابازکردن مجرای ادرار بعداز ۵ روزازافتادن ختنه بادماسنج مینوان مجرارابه حالت عادی برگرداند؟ایااین کارعارضه ای ندارد؟این روش باعث برگشت دوباره تنگی مه آ نمیشود؟بعداز چندوقت بااین روش بهبودی کامل حاصل میشود؟,علامت بهبودی چیست ...خیلی ازشماممنونم

زهرامحمدی

باسلام..پسرمن پنج ماه داردبعدازختنه دکترهاگفتن تنگ شدزیراهم بازور وهم خیلی به دفعات کمتری جیش میکندحالاگفتن باید جراحی شود ایاجراحی سخت است بعدازان رسیدگیش چگونه است ایابرگشت پذیراست ...پسرمن هم التش کوچک است وبه داخل میرودوهم هیدروسل دارد

امنه فرهادی

سلام پسرم الان شش ماه دارد التش کوچک است وهمش داخل میرود ودیگرچیزی بیرون نیست درضمن تنگی هم دارد ومیترسم جراحی کنم برای این مشکلات لطفاراهنمایی ام کنید

مقدادی

سلام،نوزاد من ۴۰روزه است،و قصد دارم بعد از عید برای ختنه اش اقدام کنم ،میخواستم ببینم ۲٫۵ماهگی با حلقه میشه؟و باید با واکسن ۲ماهگیش چقدر فاصله داشته باشه،ممنون میشم جوابم رو بدین،لطف کنید ادرس و شماره مطبتون رو برام بذارید

محمد

ممنونم

پارسا

با سلام وعرض خسته نباشید.پسرمون رو به روش حلقه ختنه کردیم و به سفارش دکتر بعد 4 روز به حمام بردیم و چسب روی آلت رو باز کردیم که بعد چند ساعت متوجه ایجاد تورم شدیم.ایا طبیعی هست این مسئله؟