باز سازی پستان

یکی از اعمالی که متخصصین جراحی پلاستیک بطور روزمره با آن مواجه هستند بازسازی پستان در زنانی است که قبلا بدلیلی (اغلب بدلیل بدخیمی ها ) تحت عمل جراحی برداشتن پستان قرار گرفته اند.البته تعداد اعمال جراحی حفظ کننده پستان حتی در مورد سرطان نیز به میزان قابل توجهی افزایش یافته و جراحان سعی میکنند تا حد ممکن در مواردی که بتوان قسمتی از پستان که دچار بدخیمی است را بردارند از برداشتن تمام پستان خودداری کنند اما در مواردی این کار امکان پذیر نیست و بناچار تمام نسج پستان برداشته میشود.

بازسازی پستان ممکن است بلافاصله و همزمان با عمل جراحی برداشتن پستان انجام شود اما در اغلب موارد این کار بصورت تاخیری و پس از خاتمه دوره شیمی درمانی و رادیوتراپی انجام میشود. بازسازی پستان نیازمند چند مرحله عمل جراحی است.

برای بازسازی پستان روش های مختلفی وجود دارد. بازسازی بوسیله جراح پلاستیک و ترمیمی انجام میشود و جراح ممکن است تصمیم بگیرد که آیا برای بازسازی میتوان فقط از یک پروتز مصنوعی (سیلیکون یا سالین) استفاده کرد یا علاوه بر کاشتن پروتز باید از نسج بدن خود بیمار نیز استفاده نمود.در صورتی که نیاز به استفاده از نسج پستان باشد معمولا جراح یکی از عضلات شکم یا جدار قفسه سینه را آزاد کرده و برای بازسازی پستان علاوه بر گذاشتن پروتز این عضله را همراه با پوست روی آن برای بازسازی مورد استفاده قرار میدهد.(اصطلاحا باز سازی با فلپ و پروتز انجام میشود.) البته امکان بازسازی تنها با استفاده از فلپ (بدون نیاز به پروتز) هم وجود دارد.

پس از بازسازی پستان در یک عمل جراحی دیگر که غالبا 4-6 ماه پس از عمل اول است بازسازی نوک سینه و هاله اطراف آن نیز انجام میشود.

گاهی بدلیل رادیوتراپی قبلی پوست جدار قفسه سینه برای انجام جراحی مناسب نیست.در اینگونه موارد ممکن است جراح پلاستیک تصمیم بگیرد ابتدا یک متسع کننده  بافتی (tissue expander) در جدار قفسه سینه گذاشته شود و با تزریق سرم نرمال سالین به تناوب بداخل آن بتدریج فضای کافی جهت گذاشتن پروتز ایجاد شده و سپس در یک عمل دیگر پس از برداشتن متسع کننده بافتی ، پروتز سینه کار گذاشته شود.در مواردی لازم میشود پستان طرف مقابل نیز همزمان با بازسازی نوک پستان با عمل ماموپلاستی بازسازی شود تا دوپستان شکل قرینه و یکسانی داشته باشد. باید توجه داشت که پس از عمل محل برش های جراحی تا حدی قابل رویت خواهد بود هرچند معمولا محل برش های برداشت فلپ معمولا در نواحی کمتر قابل رویت بدن مانند پایین شکم یا پشت قفسه سینه قرار میگیرد.

 

 

 

/ 2 نظر / 46 بازدید
میقات فردوس

سلام بسیار جالب و مفید بود رفتید حرم یاد ما هم باشید التماس دعا

گیلی خانم

وای .. چقدر وحشناک.....[گریه]